Szukaj

Ryzyko powtórnego pronienia

Podziel się
Komentarze1

Dzisiejsze czasy dzięki dostępie do Internetu i mediów, dają szybką wiedzę i wcześniejszą świadomość dotyczącą życia seksualnego. Młodzi ludzie jednak, nie do końca rozumiejąc zagrożenia płynące z seksu postanawiają spróbować tej przyjemności. Zdarzają się „wpadki”, które odmieniają bieg życia, lecz w przypadku kiedy osoby starają się o dziecko i zobaczą przed sobą pozytywny wynik testu, radość jest bezcenna.

Ryzyko powtórnego pronienia

Niestety, równy radości może być smutek, gdy ciąża i wszelkie plany kończą się z utratą dziecka. Rozczarowanie i żal są jeszcze większe, gdy taka sytuacja trafia się nie pierwszy raz bądź droga do zapłodnienia była niezwykle długa i trudna. Utrata dziecka w czasie ciąży, może być powodem o jeszcze większym rozmyślaniu o macierzyństwie i o ewentualnych dalszych powodzeniach w staraniach o kolejne dziecko.

Wiele kobiet zastanawia się czy dojdzie do następnego poronienia, jednak takie obawy są zupełnie normalne. Dla uciechy wszystkich przyszłych mam, następna ciąża po poronieniu w większości przypadków przebiega zwykle bez problemów. Jeśli jesteś kobietą, która poroniła to statystycznie rzecz biorąc szanse na poronienie są takie jak u kobiety, która nigdy nie poroniła, czyli 15%. Z tego wynika, że jest 85% szans na prawidłową ciąże. W przypadku, gdy kobieta poroniła dwa razy, szansy kolejnego poronienia wzrastają do 25%, czyli zostaje 75% szansy, że ciąża przebiegnie prawidłowo.

Grunt to myśleć pozytywnie!

Jedno poronienie zwykle nie jest warte tego, by szukać w nim wielu powodów. Dlatego, że w większości przypadków są to jednorazowe wydarzenia. Najgorszym problemem jest jednak psychika ludzka, która po takiej sytuacji może postawić nas po dwóch stronach medalu. Z jednej strony, kobieta będzie bardzo pragnęła dziecka i założenia rodziny z drugiej zaś, wystąpi strach i panika przed kolejnym poronieniem i większym cierpieniem.

Choć poronienie jest bardzo przykre, nie należy się poddawać, trzeba wyrzucić strach i lęk oraz spróbować postarać się kolejny raz o dziecko. Przykładem może być wiele kobiet, który poroniły, jednak podniosły się i spróbowały jeszcze raz a dziś są szczęśliwymi mamusiami zdrowych dzieci. To jest główny powód do pozytywnego myślenia, który znakomicie może pomóc w staraniach o kolejną ciąże. Zrozumiały oczywiście jest strach i obawa o przyszłość., a także ból po stracie dziecka.


Zapobieganie

Ryzyko kolejnego poronienia jest znikome, nie tylko przekładają się na to dowody, które wcześniej wymieniliśmy ale również dzisiejszy rozwój medycyny i technologii oraz zaawansowanych metod leczenia, które sprawiają że mamy coraz więcej możliwości na określenie przyczyn poronienia i wiemy jak im zapobiegać. Jednak nim dojdzie do takiego etapu, warto najpierw zadbać o siebie indywidualnie w naturalny sposób.

  • Masa ciała. Poważna nadwaga lub niedowaga zwiększa ryzyko poronienia, warto więc zadbać o prawidłową masę ciała.

  • Dieta, tutaj każda przyszła mama sama dobrze powinna wiedzieć co dla niej i dla dziecka będzie najlepsze w odżywianiu. Jednak, jeśli istnieje jeszcze możliwość poprawienia diety na lepszą, trzeba to zrobić natychmiast. Warto pamiętać o takich składnikach jak kwas foliowy czy witamina B12 z którymi łączy się możliwość poronienia.

  • Spożywanie kofeiny w dużych ilościach, palenie papierosów czy picie alkoholu również zwiększa prawdopodobieństwo poronienia, nie wolno ich ograniczyć – trzeba rzucić!

  • Poziom stresu. Dzisiejszy świat stawia nas w trudnej sytuacji, ciągle jesteśmy skazani na stres w pracy, domu i ogólnie wszędzie. Jesteśmy bardzo zabiegani. Warto zredukować poziom stresu i starać szukać relaksu oraz spokoju ducha.

Na zakończenie warto jeszcze raz podkreślić, by nie załamywać się i nie poddawać, bo jednorazowe poronienie wcale nie musi oznaczać, że nie mamy szans na dziecko i że jest coś nie tak. Normalną sprawą jest, że przygnębienie i ból nas przez dłuższy czas nie opuści, jednak trzeba stanąć na nogi i próbować jeszcze raz.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Ryzyko powtórnego pronienia (1)

renii
renii 16-06-2013 19:00

powtórne poronieenie

1

W niektórych przypadkach możliwe jest założenie tak zwanego szwu szyjkowego, aby zapobiec wystąpieniu kolejnego poronienia. Przy tym zostanie wykonane operacyjne zamknięcie szyjki macicy. Najczęściej rozwiązanie takie wc... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze