Szukaj

Endometrioza a niepłodność

Podziel się
Komentarze0

Endometrioza to schorzenie wywołane obecnością ognisk endometrium położonych poza jamą macicy. Płodność kobiet, u których stwierdzono endometriozę jest mniejsza w porównaniu do kobiet zdrowych, ale jej obecność  nie wyklucza zajścia w ciążę.

Endometrioza a niepłodność

Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa macicy (z łac.endometrium) występuje w innych miejscach w organizmie. Schorzenie to jest coraz częstszą przyczyną niepłodności. Ogniska te (tzw. wszczepy) reagują na cykliczne zmiany hormonalne, tak samo jak endometrium – okresowo złuszczają się, powodując krwawienia i stan zapalny, po czym się regenerują.

Objawy endometriozy

Bóle brzucha i podbrzusza, bolesne i bardzo obfite miesiączki, bolesne współżycie, plamienie między miesiączkami to najczęstsze objawy endometriozy. Dolegliwości mogą również występować w okolicy krzyżowej. Dyskomfort można odczuwać również przy oddawaniu moczu, wypróżnianiu się i podczas badania ginekologicznego. Chorobie mogą także towarzyszyć wzdęcia, zaparcia, biegunki, zmęczenie.

Diagnoza choroby nie jest łatwa ze względu na niecharakterystyczne objawy. Badanie USG pomaga rozpoznać ogniska choroby na jajnikach, pęcherzu moczowym czy odbytnicy, ale jest nieskuteczne w diagnozie endometriozy otrzewnowej. W drugim przypadku ostateczna diagnoza pada podczas operacji.

Wpływ endometriozy na płodność

Endometrioza ma bezpośredni wpływ na płodność. Wśród chorujących na nią kobiet aż 30 do 50% ma problemy z zajściem w ciążę. Procesy rozrodcze zostają zakłócone na wielu etapach.

Endometrioza może mieć wpływ już na komórki jajowe i zmniejszać zdolność endometrium do implantacji zarodka. Kiedy choroba jest już zaawansowana, może niszczyć jajniki i zaburzać funkcjonowanie jajowodów.

Stany zapalne, które rozwijają się we wszczepach endometriozy, skutkują włóknieniem tkanek i powstawaniem zrostów, co ma zasadniczy wpływ na trudności z zajciem w ciążę. Konsekwencją pojawiania się ognisk endometriozy są często torbiele na jajnikach, które – nieleczone -  mogą być przyczyną niepłodności.

Leczenie endometriozy

Podstawową formą terapii jest leczenie farmakologiczne, drugim sposobem jest leczenie operacyjne. Wybór metody jest uzależniony od planów macierzyńskich pacjentki. W przypadku młodych kobiet  operacja jest ryzykowna, ponieważ w może doprowadzić do zmniejszenia objętości jajnika, a tym samy liczby komórek jajowych. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj operacji niesie ze sobą ryzyko kolejnych zrostów, w ten sposób zwiększając prawdopodobieństwo nawrotu schorzenia. Warto także pomyśleć o profilaktyce przeciwzrostowej – zastosowaniu specjalnego żelu lub błony.

Zobacz także:

Gruczolistość a ciąża

Autor: Małgorzata Sypniewska

Komentarze do: Endometrioza a niepłodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz