Szukaj

Kobieta w ciąży u stomatologa

Podziel się
Komentarze0

Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna w czasie ciąży. Krąży wokół niej jednak sporo pytań i wątpliwości... Jak często kobieta w ciąży powinna odwiedzać dentystę? Jakie zabiegi dentystyczne mogą zostać przeprowadzone u ciężarnej? Na te inne pytanie odpowiada lekarz dentysta Paweł Kruk.

Kobieta w ciąży u stomatologa

K.B.: Czy kobieta będąca w ciąży musi odwiedzać stomatologa?

P.K.: Tak, jak najbardziej. Jest to wręcz konieczne. Nawet jeśli kobieta twierdzi, że nie ma problemów z zębami, wskazane są regularne wizyty kontrolne co 6 miesięcy, bądź częściej, jeżeli wymaga tego sytuacja.

K.B.: Jak wygląda pierwsza wizyta kobiety w ciąży u dentysty?

P.K.: Na początku trzeba zaznaczyć, że stomatolog współpracuje z ginekologiem. Ginekolog jest lekarzem opiekującym się przyszłą mamą. Kobieta w ciąży dostaje od lekarza ginekologa kartę ciąży, w której ma zaznaczone wszystkie badania i wizyty lekarskie, w tym te u dentysty. Kobieta ma zatem pełen obraz wszystkich badań, jakie musi zrobić w okresie ciąży. Gdy kobieta w ciąży przychodzi do mojego gabinetu pierwszy raz, to przeprowadzam z nią wywiad. Dowiaduje się w nim m. in.: który to miesiąc ciąży, czy ciąża jest zagrożona czy przebiega prawidłowo, czy kobieta przyjmuje jakieś leki, czy jest na coś chora, a także czy występują jakieś obciążenia genetyczne. Ten etap jest konieczny, bo pozwala mi ustalić jeszcze przed wykonaniem przeglądu, jaki jest stan ogólny zdrowia kobiety i dziecka. Trzeba pamiętać, że ciąża może powodować pewne ograniczenia, jeśli chodzi o leczenie zębów.

K.B.: Jakiego rodzaju są to ograniczenia?

P.K.: Weźmy pod uwagę chociażby to, że kobieta w ciąży nie jest w stanie wytrzymać wielu godzin na fotelu w pozycji leżącej. Dlatego lepiej jest tak zaplanować leczenie, żeby wizyty były częste, ale krótkie. Ogólnie jednak leczenie jest bezpieczne i kobiety w ciąży nie powinny obawiać się wizyt u stomatologa i co ważniejsze – nie odkładać ich na czas po rozwiązaniu. Trzeba także pamiętać o tym, że niektóre środki, jakie podawane są matce, przenikają do organizmu dziecka.


K.B.: Jakie zabiegi dentystyczne można przeprowadzać u kobiet w ciąży?

P.K.: W zasadzie u kobiety w ciąży można zrobić wszystko. Na pewno można i trzeba, jeśli wystąpi taka konieczność, stosować stomatologię zachowawczą. Chodzi o opracowanie ubytku próchnicowego i wypełnienie. Z tym rodzajem leczenia nie wolno zwlekać, w przeciwnym razie pacjentkę mogą czekać później większe dolegliwości. Ponadto, jeżeli nie ma przeciwwskazań, kobiecie można wykonać usunięcie złogów nazębnych czy piaskowanie. Często też zdarza się wykonywanie leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. Jeżeli miałbym coś odradzać kobietom w ciąży, to wybielania zębów. Może bowiem wystąpić nadwrażliwość lub uczulenie na składniki wybielające. Odłożyć należy także wszelkie implanty i protetykę, ponieważ nie powinno się wykonywać zdjęć RTG w czasie ciąży.


K.B.: Czy leczenie kanałowe przebiega tak samo u kobiety w ciąży jak u innych osób?

P.K.: Ogólnie tak, jednak jest pewna różnica. Ponieważ nie można zrobić zdjęcia RTG, żeby ocenić długość kanału i czy kanały zostały prawidłowo wypełnione. Kobieta przychodzi do mnie co jakiś czas na wymianę lekarstwa, które zakładane jest do kanału. Ostatecznie wypełniam kanały po rozwiązaniu i wtedy też wykonuje zdjęcie RTG.

K.B.: Dlaczego nie można wykonywać zdjęć RTG?

P.K.: Zdjęcie można wykonać tylko w szczególnych przypadkach. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo wpływu promieniowania na układ podwzgórze – przysadka – tarczyca. Ma to również wpływ na niską masę urodzeniową dziecka.

K.B.: Jak wygląda znieczulenie kobiety w ciąży?

P.K.: Znieczulenie zależy od organizmu, jak duża dawka jest potrzebna. Bardzo ważny jest wywiad z pacjentką. Nie można wykonywać u niej zdjęć RTG, dlatego leczenie jest wykonywane na podstawie wywiadu. Jeżeli kobieta w ciąży uskarża się na ból zęba, trzeba ustalić, który to ząb i jaki to rodzaj bólu. Może okazać się, że konieczne jest leczenie kanałowe, wtedy stosuje się znieczulenie bezpieczne, np. podając mepiwakainę.

K.B.: Czy można podawać kobiecie w ciąży środki przeciwbólowe?

P.K.: Można podać paracetamol, jeżeli nie występują uczulenia na dany lek. Leki bowiem przechodzą do mleka matki, co jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

K.B.: Co radziłby pan kobietom planującym ciążę?

P.K.: Radziłbym regularne wizyty u stomatologa, zrobienie przeglądu, zabiegi higienizacyjne. Jeżeli lekarz stwierdzi, że zęby wymagają leczenia, to należy zrobić to i nie odkładać na później. Niezdrowe zęby są ogniskami zakażenia, siejącymi bakterie na organizm matki oraz na płód. Trzeba uświadamiać kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży, że stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ na prawidłowy rozwój płodu oraz funkcjonowaniu organizmu matki.

Z lekarzem dentystą Pawłem Krukiem rozmawiała Katarzyna Bolesta


Komentarze do: Kobieta w ciąży u stomatologa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz