Szukaj

Jak zapobiegać żylakom?

Podziel się
Komentarze1

Żylaki są to rozszerzone naczynia krwionośne, które najczęściej występują na nogach. Zazwyczaj są one spowodowane zwiększonym ciśnieniem w żyłach, które osłabiają ściany naczynia.

Jak zapobiegać żylakom?

Dla większości ludzi, żylaki są nieestetycznym utrapieniem oraz rzeczą dokuczliwą podczas spacerów, czy podczas stania w miejscu, ponieważ są one bolesne. W niektórych przypadkach mogą nawet powodować owrzodzenia skóry, co później powinno być kontrolowane przez lekarza dermatologa. Warto zaznaczyć, że nie jest możliwe całkowite zapobiegnięcie powstawania żylaków, jednak istnieje kilka sposobów, które pomogą zmniejszyć szansę tworzenia się ich i rozwijania.

Metoda 1: Utrzymuj formę

  • Należy ćwiczyć regularnie. Chodzenie na spacery i bieganie znacznie poprawia krążenie krwi i pomaga w zmniejszeniu żylaków.
    Należy unikać dłuższego stania, ponieważ w nogach i stopach wzrasta ciśnienie żylne i powoduje osłabienie ścian naczyń krwionośnych. Niekiedy stanie w jednym miejscu jest nieuniknione, dlatego warto zmieniać ciężar z nogi na nogę raz na jakiś czas i starać się chodzić raz na 30 minut. Jeśli to możliwe, staraj się również znaleźć miejsce siedzące.
  • Warto siedzieć w prawidłowej pozycji, czyli prosto i bez krzyżowania nóg, ponieważ dobra postawa poprawia krążenie, a krzyżowanie nóg blokuje prawidłowy przepływ krwi w nogach. Należy również unikać trzymania nogi na nodze podczas siedzenia, ponieważ prowadzi to do ucisku.

Metoda 2: Wykonywanie podstawowych środków profilaktycznych dla zdrowia

  • Utrzymuj zdrową wagę, ponieważ nadwaga jest znacznym obciążeniem dla nóg i dla układu krążenia. Zmniejszenie masy ciała, powoduje zminimalizowanie możliwości powstania  żylaków. Warto kierować się zdrowymi nawykami żywieniowymi, czyli należy unikać pokarmów wysokokalorycznych i  produktów o niskiej zawartości składników odżywczych. Regularny ruch i zdrowe odżywianie to klucz do pięknego ciała bez żylaków.
  • Należy rzucić palenie, ponieważ przyczynia się ono do niezliczonych problemów zdrowotnych i przede wszystkim powoduje wysokie ciśnienie we krwi, które jest przyczyną powstawania żylaków.
  • Unikaj pigułek antykoncepcyjnych, ponieważ duża zawartość estrogenów w tych tabletkach powoduje zmianę krążenia.

Metoda 3: Więcej relaksu

  • Warto dać sobie i swoim nogom chwilę odprężenia poprzez unoszenie ich do góry na kilka minut, ponieważ znacznie poprawia to krążenie i niweluje ryzyko powstania żylaków.

Metoda 4: Mądrze dobieraj ubrania

  • Unikaj obcisłych ubrań zwłaszcza w dolnej partii ciała (nogi) i wokół pasa oraz noś buty na niskim obcasie, które mają dobrze i prawidłowo zrobione podbicie.
  • Warto zadbać o dobra kondycję ruchową, zdrowo się odżywiać oraz ubierać w nieobcisłe ubrania, ponieważ znacznie pozwoli to zmniejszyć możliwość powstania żylaków. Najbardziej wskazaną metodą jest kuracja dla nóg, gdzie dziennie, pozwalamy im zrelaksować się poprzez unoszenie ich ku górze w celu przyśpieszenia krążenie krwi w żyłach.

Autor: Agata Litwin

Komentarze do: Jak zapobiegać żylakom? (1)

Bella82
Bella82 15-05-2014 12:46

suplementy i kasztanowiec

1

Żylaków nie mam ale odkąd zażywam tabletki hormonalne zauważyłam pajączki na udach, co świadczy o słabych naczyniach krwionośnych, a to pierwszy krok do żylaków i innych chorób układu krążenia. Niestety jestem skazana na... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze