Szukaj

Torbiele pęcherzyka jajnikowego

Podziel się
Komentarze0

Czym właściwie są torbiele pęcherzyka jajnikowego? Są to miękkie i wypełnione płynem komory, które pojawiają się w obszarze jajnika. Mogą powstać tam również kiedy nie pęknie pęcherzyk Graafa, jednak będzie kontynuował wzrost. Wiąże się to z nie wystąpieniem owulacji.

Torbiele pęcherzyka jajnikowego

U większości kobiet, pojawiają się one i znikają jako normalna część cyklu menstruacyjnego. Są całkowicie nieszkodliwe i niepatologiczne. W niektórych jednak przypadkach dochodzi do niewłaściwego rozrostu tych narośli, które zaczynają wywoływać ból podczas owulacji. Nie należy jednak traktować każdego ukłucia bólu przy owulacji jako objawu choroby. Lekkie dyskomforty i bóle często są naturalnym elementem cyklu. Czasem torbiele pęcherzyka jajnikowego mogą występować przez chorobę zwaną endometriozą (wszczepienie się błony śluzowej macicy do innych narządów).

Standardowe objawy torbieli:
  • uczucie rozpierania, a nieraz nawet bólu w okolicy podbrzusza,
  • ucisk na pęcherz, trudności z wypróżnieniem,
  • bóle w czasie współżycia seksualnego,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • krwawienie z dróg rodnych poza terminem miesiączki.
Jeżeli torbiel rozrośnie się i przyjmie postać patologiczną, może wywołać także nieregularne miesiączki, wyraźny ból po jednej stronie brzucha, a nawet niepłodność. Dzieje się tak kiedy torbieli pojawi się zbyt wiele, co uniemożliwi rozwój lub uwolnienie komórki jajowej. Choroba ta może być naprawdę poważna u kobiet po 45 roku życia ponieważ u nich może podprowadzić ona do raka jajnika.


W większości przypadków torbiele znikają samoistnie, jeżeli jednak tak się nie dzieje jest opcja usunięcia ich laparoskopowo, czyli za pomocą wziernikowania jamy otrzewnej. Dawniej stosowano standardowe zabiegi chirurgiczne teraz jednak się już od tego odchodzi. Jest to zabieg mało inwazyjny i bezpieczny, nie wywołuje dużych powikłań i daje niemal 100% szansę na powodzenie. Po usunięciu torbieli pęcherzyka jajnikowego, większość pacjentek nie ma dalszych problemów z płodnością. Dlatego kobieta podejrzewająca u siebie te chorobę nie powinna panikować. Przede wszystkim powinna udać się do lekarza (najlepiej ginekologa) aby ten wydał pewną diagnozę i zalecił postępowanie. Pewna diagnoza to podstawa, gdyż wiele chorób układu rodnego kobiety daje podobne do siebie objawy. Zabieg jest raczej ostatecznością, zazwyczaj wystarczy po prostu poczekać pewien czas aż sytuacja sama się unormuje.

Torbiele pęcherzyka jajnikowego w postaci bardzo patologicznej nie występują zbyt często, a kiedy nawet jest bardzo duża szansa na leczenie i normalne poczęcie dziecka. Nie jest to choroba zbyt groźna ani niebezpieczna.

Autor:

Bartłomiej Cerek

Komentarze do: Torbiele pęcherzyka jajnikowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz