Szukaj

Stanik sportowy - jak dobrać go prawidłowo?

Podziel się
Komentarze1

Każda kobieta, która regularnie uprawia sport, powinna zdecydować się na zakup stanika sportowego - nie tylko ze względu na wygodę i komfort podczas wysiłku, ale także dla własnego zdrowia, gdyż źle dobrany stanik (lub jego brak) może być przyczyną deformacji piersi.

Stanik sportowy - jak dobrać go prawidłowo?

Funkcje stanika sportowego i jego rodzaje

Najważniejszą funkcją stanika sportowego jest unieruchomienie biustu podczas aktywności fizycznej. Jego dobór jest kluczowy, gdyż niedopasowanie może spowodować bóle, a nawet deformację piersi, ponieważ kobiecy biust nie ma mięśni, które odpowiadałaby za jego ochronę podczas wysiłku - jest zbudowany jedynie ze skóry i sieci pasm tkanki łącznej, które zwane są więzadłami Coopera.

Niestety, podczas częstych i intensywnych wysiłków może dojść do ich rozciągnięcia, czego skutkiem są obwisłe, zdeformowane piersi. Trzeba mieć na uwadze, że stanik sportowy nie tylko chroni przed deformacją, ale także modeluje biust i nadaje mu odpowiedni kształt. Warto też dodać, że materiał z jakiego jest wykonany przepuszcza powietrze, przez co absorbuje wilgoć ze skóry, a także umożliwia dopływ świeżego powietrza, co zapobiega otarciom.

Na rynku dostępne są 3 rodzaje stanika sportowego:

  • Biustonosz kompresyjny - dedykowany dla kobiet z małym biustem (A-B). Jego  działanie polega na dociśnięciu piersi do klatki piersiowej, tworząc jedną całość - biust pozostaje unieruchomiony.
  • Biustonosz z oddzielonymi miseczkami - dedykowany dla kobiet mających większy biust niż A-B. Ten typ biustonosza oddziela, za pomocą miseczek, obie piersi od siebie i unieruchamia je.
  • Biustonosz z oddzielonymi miseczkami i regulacją - dedykowany dla kobiet z dużym biustem. Działa na podobnej zasadzie jak biustonosz z oddzielonymi miseczkami. Jego dodatkową funkcją jest regulacja, dzięki której możemy dopasować biustonosz do własnego ciała i potrzeb.

Wybór stanika sportowego – na co zwrócić uwagę?

Wybór powinien być przemyślany. Przy zakupie powinno się sprawdzić wiele elementów, które są kluczowe dla późniejszego użytkowania.

Przy wyborze zwróć uwagę na pas biustonosza - nie powinien być za luźny ani za ciasny, jednak trzeba mieć na uwadze, że staniki sportowe są ciaśniejsze niż zwykłe biustonosze. Zapięcie na plecach nie może unosić się do góry. Ponad to, gdy podniesiemy ręce, stanik powinien pozostać na miejscu.

Koniecznie pamiętaj o prawidłowym doborze miseczek. Piersi muszą całe się w niej mieścić. Gdy stanik sportowy ma fiszbiny (nie każdy je posiada), trzeba pamiętać, że nie mogą one wchodzić na biust  ani wbijać się niego  – powinny znajdować się  pod piersiami, otaczając je. Ważną kwestią są ramiączka, które muszą być dopasowane tak, żeby odpowiednio trzymać biust, nie mogą także uciskać ramion. Przy zakupie zwróć też uwagę na szwy, które mają być gładkie i miękkie, gdyż mogą zwiększyć ryzyko podrażnień podczas aktywności - szwów powinno być jak najmniej.

Gdzie można kupić stanik sportowy i za jaką cenę?

Obecnie, stanik sportowy można dostać prawie w każdym sklepie - nie tylko sportowym, ale także w zwykłych sieciówkach. Możliwy jest też zakup przez Internet, jednak warto to przemyśleć, ze względu na niemożność wcześniejszej przymiarki.

Cena staników sportowych waha się od 30 do nawet 300 zł. Firmy z odzieżą sportową oferują droższe biustonosze, jednak w zwykłych sieciówkach możemy znaleźć odpowiedni stanik za ok. 40 zł. Niektóre aukcje internetowe oferują biustonosze sportowe za mniej niż 10 zł, trzeba jednak pamiętać, że nigdzie nie dostaniemy dobrego stanika za tak niską cenę.

Wybór stanika sportowego jest niezwykle ważny, służy nie tylko wygodzie podczas wysiłku, lecz także chroni biust przed bólem i deformacjami. Jego wybór powinien być przemyślany. Gdy w grę wchodzi nasze zdrowie, kupujmy z głową.

Jagoda Marek

Komentarze do: Stanik sportowy - jak dobrać go prawidłowo? (1)

wyalienowanyalien
wyalienowanyalien 30-12-2014 01:33

staniki

1

Błagam, o tych z aukcji czy sieciówek to nie piszcie nawet, bo tylko sobie któraś kobieta krzywdę zrobi. Kupić porządny sportowy znanej firmy można za niewiele ponad 100 PLN, a jego przenikalność czy wpływ na skórę nawet... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze