Szukaj

Jak pielęgnować piersi w ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Podczas ciąży wiele zmienia się w naszym organizmie. Zaczynamy inaczej funkcjonować, dostrzegamy mnóstwo zaskakujących i nieoczekiwanych zmian. Jedna z nich dotyczy piersi. To one są prawdopodobnie pierwszym zauważalnym objawem ciąży.

Jak pielęgnować piersi w ciąży?

W pierwszych miesiącach odczuwam wzmożoną tkliwość piersi. Jak powinna wyglądać ich pielęgnacja? Czy różni się czymś od wcześniejszej?

Jak wyglądają zmiany?

Pierwszy trymestr ciąży przynosi kobietom wzmożoną wrażliwość sutków lub uczucie ociężałości piersi. Powiększają one także swoją objętość, zmienia się ich kształt, a otoczki brodawek ciemnieją. Bardzo ważne jest wówczas kupno odpowiedniego i wygodnego biustonosza. Pamiętajmy o tym, żeby poradzić się kogoś, kto już kiedyś dokonywał podobnego wyboru. Nie narażajmy się na noszenie zbyt małych i obciskających biustonoszy. Zapewnijmy naszym piersiom prawdziwy komfort. Unikajmy biustonoszy z fiszbinami, starajmy się wybrać takie, które są wykonane z elastycznego materiału. Kilka tygodni przed terminem porodu nie zapomnij o kupnie biustonosza przeznaczonego do karmienia piersią.

Pielęgnacja


Pielęgnacja piersi w ciąży jest bardzo ważna. Systematyka zapewni skórze elastyczność i zapobiegnie jej wiotczeniu. Podstawowe zalecenia to:
  • stosowanie preparatów przeznaczonych dla kobiet ciężarnych
Znajdziemy tam substancje, które zapobiegają wiotczeniu piersi oraz uelastyczniają skórę. Nieraz pojawiają się też takie, które zmniejszają wrażliwość piersi. Środki te nakładaj na powierzchnię skóry grubą warstwą. Potem wykonaj ruchy głaskania w kierunku od dołu lewej piersi ku górze w kierunku prawego obojczyka. Tak samo postępuj w przypadku prawej piersi.

  • stosowanie kosmetyków zapobiegających powstawaniu rozstępów
W trakcie ciąży piersi szybko zwiększają swój rozmiar. Nadmiernie rozciągnięta skóra może przyczyniać się do pękania włókien kolagenowych oraz powstawania rozstępów.

  • omijanie sutków w czasie nanoszenia preparatów
Nie aplikujmy preparatów lub mydła bezpośrednio na sutki, ponieważ może to spowodować nadmierne wysuszenie i pękanie skóry.
  • naturalna siara
Czasami pod koniec ciąży, na sutkach pojawia się sucha i biała skorupa. To nic niepokojącego – to tylko siara, która wycieka z piersi, gdy organizm przygotowuje je do późniejszej produkcji mleka. Spokojnie przepłukaj piersi wodą, a osad zniknie.
  • delikatny hydromasaż
Zalecany jest także delikatny hydromasaż, czyli natryski naprzemienne. Po kąpieli można nałożyć na biust i dekolt dużą ilość oliwki i poczekać aż wsiąknie w skórę.
  • stosowanie maseczek odżywczych i nawilżających
Warto zastosować takie maseczki dwa razy w tygodniu.
  • zadbanie o brodawki
Należy myć piersi chłodną wodą i wycierać szorstkim ręcznikiem. Jeśli brodawki są płaskie lub wciągnięte zalecane jest ich wyciąganie i masowanie.
  • ćwiczenia
Bardzo ważna jest kondycja mięśni podtrzymujących biust. Szczególnie polecane jest pływanie albo właściwie dopasowane zajęcia na siłowni. Warto również zastosować ćwiczenia ujędrniające piersi, czyli ściskanie (powtórzone 10-15 razy), półokręgi (powtórzone 10-15 razy) oraz pompki na stojąco (powtórzone 10 razy).
  • niewskazane opalanie
Nadmierne opalanie (zwłaszcza topless) szkodzi skórze biustu. Skóra ta jest bardzo delikatna, skłonna do poparzeń, przebarwień i wiotczenia.


Autor:

Julia Płaneta

Komentarze do: Jak pielęgnować piersi w ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz