Szukaj

Żywność, której nie powinnaś jeść w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Aby zadbać o zdrowie nienarodzonego dziecka, w ciąży należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących odżywiania. Łatwiej będzie Ci poradzić sobie z zmianą jadłospisu, jeżeli dowiesz się dlaczego pewne produkty w ciąży są bezpieczne, a inne nie.

Żywność, której nie powinnaś jeść w ciąży

Produkty spożywcze, których powinnaś unikać w ciąży

Produkty, które mogą zawierać bakterie Listeria monocytogenes, wywołujące szczególnie groźną w ciąży listeriozę. Choroba ta może być przyczyną poronienia lub porodu martwego płodu. Kobiety w ciąży powinny więc unikać spożywania niepasteryzowanego mleka, a także miękkich serów produkowanych z surowego mleka (sery pleśniowe, feta). Omijać szerokim łukiem należy także wszystkie świeże pasztety (rybne, mięsne i warzywne), gotowane posiłki, które nie są odpowiednio podgrzane, surowe i niedogotowane mięso, wędzone i surowe ryby oraz niedokładnie umyte warzywa.

Żywność, której należy unikać, ponieważ może powodować toksoplazmozę to surowe lub niedogotowane mięso, niemyte warzywa i owoce, niepasteryzowane mleko kozie i produkty z niego wyrabiane.

Zbyt duża ilość witaminy A może zaszkodzić rozwojowi nienarodzonego dziecka. Bardzo dużą ilość witaminy A zawiera między innymi wątróbka oraz produkty spożywcze z niej wytwarzane np. pasztety i kiełbasa.

Choć lekarze zalecają, aby w ciąży jeść ryby morskie, które zawierają omega-3, to jednak nie powinno spożywać się ryb, które zawierają względnie duże ilości rtęci. Do gatunków, które są zabronione w ciąży należą w szczególności tuńczyk, rekin, miecznik i marlin. Dodatkowo w ciąży lepiej zrezygnować z jedzenia dorsza, ryby maślanej, węgorza, płoci i okonia. Spora ilość rtęci znajdującej się w rybach może niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się układ nerwowy dziecka.

Żywność, która wiąże się z ryzykiem zachorowania na salmonellozę również powinna być wyłączona z diety ciężarnej matki. Nie wolno spożywać niedogotowany drobiu, surowych jaj i ich przetworów, takich jak lody, kremy czy domowy majonez.

W ciąży dodatkowo unikamy pokarmów, które mogą zawierać bakterie Brucella, takich jak mleko półtłuste lub mleko niepasteryzowane, w tym mleko kozie, niepasteryzowane jogurty czy surowe skorupiaki.

Orzeszki ziemne, choć same w sobie są nieszkodliwe, to jednak mają tendencję do szybkiego pleśnienia, a pleń wytwarza toksyny niebezpieczne dla zdrowia. Orzechów arachidowych w ciąży nie powinny spożywać też przede wszystkim matki, które są alergikami.

Alkohol w ciąży

Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów wskazujących na to, iż niewielka ilość alkoholu oddziałują na dziecko, jednak mamy, które chcą mieć stuprocentową pewność, że ich nienarodzone dziecko jest bezpieczne, powinny w czasie ciąży zupełnie odstawić napoje wyskokowe. Nadużywanie alkoholu w ciąży prowadzi do bardzo poważnych uszkodzeń płodu i często prowadzi do opóźnienia rozwoju intelektualnego dziecka.

Kofeina w ciąży

Kofeina jest substancją pobudzającą, która naturalnie występuje w wielu produktach, między innymi w czekoladzie, herbacie czy kawie. Kobieta w ciąży powinna zwracać szczególną uwagę na ilość kofeiny, którą przyjmuje. Dowiedziono bowiem, że duże dawki kofeiny mogą powodować niską wagę urodzeniową dziecka, jak również wywoływać u noworodków tzw. „ zespół abstynencyjny”, który objawia się nerwowością, wymiotami i rozedrganiem. Niebezpieczną dawkę stanowi przyjmowanie 300mg kofeiny dziennie.

Komentarze do: Żywność, której nie powinnaś jeść w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz