Szukaj

Związek miedzy USG a autyzmem

Podziel się
Komentarze0

Noworodki z niską wagą urodzeniową oraz z nieprawidłowościami w rozwoju mózgu są szczególnie narażone na autyzm, głoszą nowe badania mogące pomóc w wykrywaniu tego wciąż słabo zbadanego zaburzenia. Odkrycia, których dokonali naukowcy z Michigan State University pokazują, że dzieci z niską wagą urodzeniową są aż 7 razy bardziej narażone na wystąpienie autyzmu w późniejszym życiu, jeśli USG zrobione tuż po urodzeniu wykaże powiększone komory i wgłębienia w mózgu gromadzące płyn rdzeniowy, czytamy w Journal of Pediatrics.Przez lata sporo kontrowersji wzbudzały dyskusje czy szczepienia lub inne czynniki środowiskowe wpływają na rozwój autyzmu.

Pozostaje także niewyjaśnione pytanie, w jakim wieku zaczyna się rozwijać choroba, mówi autor badań Tammy Movsas z Midland County Department of Public Health.

Nowe badania pokazują nam, że zrobienie ultrasonografu w pierwszych dniach życia dziecka może wykazać nieprawidłowości mózgu wskazujące na wyższe ryzyko zachorowania na autyzm, dodaje.

Do takich wniosków doprowadziły badania grupy 1105 noworodków urodzonych w połowie lat 80. Tuż po urodzeniu przeprowadzono skany ich czaszek ultrasonografem.


Na podstawie zdjęć z USG naukowcy mogli porównać zmiany w mózgu noworodków z nieprawidłowościami, które pojawiły się później.

Dodatkowo uczestnicy byli badani pod kątem autyzmu w wieku 16 lat, a część z nich przeszła dodatkowe badania w wieku 21 lat. W przypadku 14 osób zdiagnozowano autyzm. 

Rozszczepienie komorowe, występujące znacznie częściej u przedwcześnie urodzonych noworodków, niż u dzieci, które przyszły na świat w terminie, może powodować ubytek istoty białej mózgu.

Wyniki tych badań sugerują konieczność przeprowadzenia kolejnej analizy wyjaśniającej przyczynę utraty istoty białej mózgu oraz jej związek z autyzmem, mówi współautor badań Nigel Paneth.

Jest to klucz do zrozumienia związku budowy mózgu z autyzmem, konkluduje. 

Wcześniejsze badania wykazały zwiększone ryzyko zachorowania na autyzm u noworodków i dzieci o niskiej masie ciała w pierwszych dniach życia. Jednak inne badania autorstwa Movsasa i Panetha pokazały, że zagrożenie autyzmem grozi także dzieciom urodzonym w terminie.red. Elżbieta Reimann

Komentarze do: Związek miedzy USG a autyzmem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz