Szukaj

Zespół długu czasowego (Jet Lag)

Podziel się
Komentarze0

W przypadku kiedy czeka cię długa podróż, a jesteś w ciąży musisz się odpowiednio do niej przygotować. Każda zmiana strefy czasowej powoduje, że organizm potrzebuje adaptacji, w szczególności kiedy jesteś w ciąży może to być niezwykle trudne.

Obciążenie organizmu związanego z noszeniem dziecka oraz szybka zmiana strefy czasowej jest dobrym przepisem na wystąpienie tzw. jet leg, czyli zespołu długu czasowego.

Objawy zespołu długu czasowego:
  • fizyczne zmęczenie,
  • kłopoty ze snem,
  • ból głowy,
  • biegunka,
  • drażliwość,
  • brak apetytu,
  • obniżona koncentracja,
Jeżeli połączysz wszystkie te objawy z dolegliwościami, które czekają cię w ciąży odechce ci się na pewno podróżowania. Nic jednak straconego, ponieważ może się wcześniej przygotować do wyjazdu stosując poniższe wskazówki. Na pewno pomogą ci one w walce z jet lag.

Po pierwsze zacznij przystosowywać organizm do zmiany strefy czasowej. Możesz to uczynić poprzez przestawienie sobie zegarka oraz ustaleniu nowego planu dnia. Jeżeli podróż wiąże się z lotem, podczas niego postaraj się jak najwięcej spać. Dobra metoda będzie także przed samym wyjazdem spać kilkanaście minut dłużej, gdyż to zmniejszy objawy zespołu długu czasowego.


Kolejną rzeczą będzie stosowanie odpowiedniej diety. W czasie lotu samolotem dużo pij i jedz. Jest to bardzo ważne, gdyż podróż może doprowadzić do odwodnienia organizmu. W ciąży może to być bardzo poważne i spowodować powikłania, czego na pewno byś nie chciała. Staraj się, również spożywać pokarmy o dużej zwartości tłuszczów, białek i węglowodanów, gdyż one dostarczą ci energii. Dzięki temu będziesz się czuła dużo mniej zmęczona na miejscu.


Kiedy dotrzesz na miejsce nie kładź się od razu do łóżka, jeżeli nie będzie to konieczne. Lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie prysznicu i wybranie się na spacer. Drzemka, która możesz uważać za zbawienną spowoduje, że będziesz bardziej zmęczona niż jakbyś się nie położyła.

Postaraj się również dużo relaksować, szczególnie w przypadku długich podróży. Nie zażywaj jednak bez zalecenia lekarza żadnych ziołowych preparatów, które mogłyby ci pomóc w zwalczeniu zespołu długu czasowego.

W przestawieniu zegara biologicznego pomoże ci słońce. Dlatego po dotarciu na miejsce spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu. Przyspieszy to proces akomodacji z otoczeniem oraz uaktywni to twój mózg.

Pomimo tego, że jet leg jest to zaburzenie normalnego cyklu snu i czuwania, przez co możesz stracić synchronizację pomiędzy aktywnością organizmu a porą dnia, to jednak się nie zniechęcaj do podróżowania. Po kilku dniach zmęczenia, twój organizm przystosuje się do zmiany i będziesz się mogła cieszyć swoją wycieczką. Czasami zmęczenie oraz problemy ze snem nie są konsekwencją zmiany strefy czasowej, tylko twoich dolegliwości ciążowych, dlatego ważne jest wybranie odpowiedniego terminu podróżowania.

Zanim jednak wyjdziesz zapytaj lekarza, czy w twoim stanie jest to możliwe i jak powinnaś się zabezpieczyć w razie wystąpienia komplikacji. Nie zapomnij, także o zabraniu całej dokumentacji  na temat przebiegu ciąży. Lepiej dmuchać na zimno, gdyż nigdy nie wiesz co cię czeka, w szczególności kiedy będziesz w obcym kraju.

Komentarze do: Zespół długu czasowego (Jet Lag)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz