Szukaj

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Podziel się
Komentarze0

Zatrucie ciążowe obecnie bardziej używana nazwa gestoza jest to zespól objawów chorobowych, któremu towarzyszy nadciśnienie tętnicze, białkomocz czy obrzęki kończyn. Najczęściej pojawia się po 20 tygodniu, czyli w drugiej połowie ciąży. Lekarze do tej pory nie wyjaśnili do końca przyczyn tej choroby.



Kobiety częściej narażone na gestozę są wtedy, gdy:

  • jest ich to pierwsza ciąża,
  • spodziewają się ciąży mnogiej,
  • chorują na cukrzycę,
  • mają skłonność do nadciśnienia tętniczego,
  • mają przewlekłą chorobę nerek.

OBJAWY ZATRUCIA CIĄŻOWEGO

Pierwszy objawem tej choroby jest wzrost ciśnienia (nadciśnienie). Kobieta, która jest w ciąży nie powinna mieć ciśnienia powyżej 140/ 90 mm Hg, gdyż zagraża to jej i dziecku. Zarodek, który rozwija się podczas trwania choroby może umrzeć bądź też jego rozwój zostanie zahamowany.

Kolejnym objawem jest pojawienie się w moczu białka. Niebezpiecznym wynikiem, który powinien przyszłą mamę zaniepokoić jest 0,5 g/ l białka w moczu. Obrzęki, które też możemy zaliczyć to gestozy nie są niebezpieczeństwem. Zazwyczaj jest to objaw normalny ciąży szczególnie po całym dniu na wieczór możemy go zauważyć. Kiedy, jednak obrzęki te będą towarzyszyć kobiecie przez cały dzień i oprócz kończyn dolnych zaczną puchnąć ręce lub powieki wtedy będzie oznaczało, że jest coś nie tak.


Stan, w którym występuje wysokie ciśnienie oraz towarzyszy mu białkomocz nazywamy stanem przed rzucawkowym. Jest on niebezpieczny dla dziecka i matki o czym było wspomniane powyżej.  Jest, więc ważne żeby jak najszybciej wykryć stan przed rzucawkowy i mu przeciwdziałać.

Co to jest rzucawka?

Rzucawka jest stanem, któremu towarzyszą wszystkie objawy napisane powyżej (dotyczące stanu przed rzucawkowego) oraz silne bóle głowy . Często występują także zawroty głowy połączone z utratą świadomości oraz zaburzeniami widzenia. Mogą również wystąpić nudności, bóle żołądka a nawet wymioty. Jest to stan bardzo groźny i występuje gdy objawy zatrucia ciążowego są lekceważone i nie leczone lub leczenie nie przynosi pożądanych efektów.

Jak mogę zapobiegać gestozie?


Najważniejsze jest aby kobieta miała odpowiedni wypoczynek w czasie ciąży oraz żeby się dobrze odżywiała. Zazwyczaj kobieta, u której występują powikłania ciąży przez gestozę musi leżeć oraz stosować dietę małosolną. Ważne jest aby systematycznie prowadziła badania krwi i moczu a w czasie nasilania się bólów głowy, którym towarzyszy utrata świadomości natychmiast skonsultowała się z lekarzem, gdyż najprawdopodobniej będzie potrzebne leczenie szpitale.

Komentarze do: Zatrucie ciążowe (gestoza)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz