Szukaj

Zapalenie pęcherza a ciąża

Podziel się
Komentarze1

Zespół pod kierunkiem Fredericka Froena z Uniwersytetu w Oslo w Norwegii analizował przyczyny 241 urodzeń martwego płodu. Zebrane dane badacze porównywali z grupą obejmującą 582 zdrowych noworodków.

Spodziewali się, że większe ryzyko urodzenia martwego dziecka może się wiązać z gorszym stanem zdrowia matki lub z komplikacjami w czasie ciąży.

Okazało się jednak, że dla kobiet, które miały infekcje dróg moczowych w ciąży, ryzyko to było o 70 proc. mniejsze.

"To zupełnie nieprawdopodobne. To przeczy wszelkim opiniom, jakie na ten temat można znaleźć w podręcznikach medycznych" - komentuje Froen.

Według autorów, przeciwciała odpornościowe produkowane przez matkę w odpowiedzi na bakteryjne zakażenie dróg moczowych, mogą chronić płód przez zakażeniem tymi samymi bakteriami, w razie gdyby dostały się one do macicy przez pochwę. Wskazywałoby to, że niektóre niewyjaśnione przypadki martwych urodzeń mogą być związane z zakażeniem bakteryjnym płodu, niewykrytym w czasie sekcji.


Jednak nie wszyscy specjaliści podzielają opinię Froena. "Twierdzenie, że zakażenie dróg moczowych może chronić płód, jest zbyt dużym uproszczeniem" - uważa Ruth Fretts z Harvard Medical School, która bada przyczyny urodzeń martwych płodów.

Froen nie twierdzi jednak, że korzyści, jakie niosą dla płodu infekcje dróg moczowych, przewyższają zagrożenia. Mogą na przykład zahamować wzrost dziecka w łonie.

Teoria jednak pozostaje nadal w sferze przypuszczeń.Komentarze do: Zapalenie pęcherza a ciąża (1)

marzena
~marzena 02-03-2007 20:33

Lepiej unikać zapalenia pęcherza niż leczyć

1

co za pomysł! przecież infekcje bakteryjne pęcherza mogą sie przenieść na pochwe, a leczenie antybiotykami a także lekami antygrzybicznymi nie jest zdrowe dla ciązy!chyba jednak lepiej nie mieć takich dolegliwosci w ciąż... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze