Szukaj

Współżycie w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Okres ciąży to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety, który wiąże się nie tylko ze zmianą nawyków żywieniowych, ale również z częstymi wizytami kontrolnymi oraz badaniami lekarskimi. Jednakże jak ciąża wpływa na współżycie seksualne? Czy w tej sferze również dochodzi do zmian nawyków w imię dobra dziecka?

Współżycie w czasie ciąży


Libido

W okresie ciąży można zaobserwować wyraźne zmiany libido. Popęd seksualny kobiet jest często zmniejszony w okresie pierwszych dwóch tygodni ciąży. Następnie wzrasta się aż do około 20 tygodnia ciąży. W tym czasie przyszła mama może odczuwać dużo większy pociąg seksualny niż zazwyczaj. Podczas ostatnich 4 tygodni libido z powrotem bardzo się zmniejsza.


Kiedy można uprawiać seks podczas ciąży?

Normalne życie płciowe może być prowadzone przez okres całej ciąży, aż do 6 tygodnia przed spodziewanym terminem porodu. W ostatnich 2 miesiącach stosunki płciowe mogą być utrudnione przez duży brzuch i tkliwość piersi, co sprawia, iż w tym czasie nie są wskazane. Należy ich także zaprzestać, gdy wywołują one ból i powodują wyraźne pobudzenie płodu.

Nie zaleca się także współżycia w pierwszych 14 dniach ciąży kobietom, które kiedyś już poroniły. Zakazane jest też ono, gdy ciąża jest zagrożona lub gdy pojawiają się samoistne krwawienia. Po pierwszych 2 tygodniach zbliżenia są możliwe, a nawet wskazane, ale warto zawsze upewnić się pytając o ten aspekt ginekologa prowadzącego ciążę.Jak orgazm wpływa na macicę i szyjkę macicy?

Podczas orgazmu macica kurczy się, ale są to łagodne skurcze, które nie są też niebezpieczne. Możesz nawet poczuć, jak dziecko kopie w odpowiedzi na kurcze, które również odczuwa. Jest to  absolutnie normalne i nie powinno być powodem do zmartwień. Czasami jednak po stosunku może pojawić się plamienie. W czasie ciąży szyjka macicy jest silniej ukrwiona, a jeśli podczas stosunku nastąpi bezpośredni kontakt penisa z szyjką macicy, niektóre z naczyń krwionośnych mogą popękać i zacząć krwawić. Jeśli plamienie nie ustąpi w ciągu kilku godzin albo przybierze na sile, natychmiast powiadom o tym swojego lekarza lub położną.Czy seks przyspiesza akcję porodową?


Nie jest to możliwe. Co prawda jedna z substancji, wywołujących poród jest obecna w spermie, jednak występuje ona w tak małym stężeniu, że nie może wpłynąć na rozpoczęcie akcji porodowej. Nastąpić ona może podczas uprawiania seksu tylko wówczas, gdy termin rozwiązania zbliżał się do końca.

Jak ciąża wpływa na odczuwanie przyjemności przez kobietę?
Większość kobiet, wypowiadając się na temat współżycia w trakcie ciąży przyznało, że przyniosło im ono więcej satysfakcji niż normalnie. Szybsze osiągnięcie podniecenia prawdopodobnie powoduje podwyższone stężenie hormonów i silniejsze ukrwienie towarzyszące ciąży. Nie bez znaczenia jest też brak potrzeby stosowania antykoncepcji.


Strefy erogenne

Do stref erogennych należą sutki, brodawki sutkowe i zewnętrzne narządy płciowe, które stają się znacznie bardziej wrażliwe na dotyk. Zwiększone ukrwienie można też zaobserwować w całym ciele przez co odczuwanie doznań jest intensywniejsze.
Ogólnie przyjmuje się, że zaprzestanie stosunków płciowych w okresie trwania ciąży nie jest konieczne. Każdą kobieta ma jednak swoje indywidualne potrzeby i jeśli zależy ci na całkowitym bezpieczeństwie rozwijającego się maleństwa postępuj zgodnie z zaleceniami swojego ginekologa.

Komentarze do: Współżycie w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz