Szukaj

Wody płodowe (płyn owodniowy)

Podziel się
Komentarze1

Wody płodowe inaczej zwane płynem owodniowym chronią nienarodzone dziecko prze wszelkiego rodzaju wstrząsami. Pozwalają mu również rosnąć oraz prawidłowość się rozwijać. Dlatego ważny jest wygląd i ilość wód płodowych, gdyż świadczy to o tym czy dziecko jest zdrowe.Co to są wody płodowe?

Płyn owodniowy jest roztworem wodnym, który zawiera produkty odżywcze oraz przemiany materii. We wczesnym stadium ciąży wytwarzają go błony otaczając łożysko i pępowinę. Wchłaniany jest on w tym czasie przez skórę malca. Potem jest on wydzielany przez płód jako mocz (po 14 tygodniu). Dziecko w tym czasie zaczyna posiadać odruch ssania i połykania.

Dzięki temu, że nerki zaczynają powoli pracować dziecko może połykać płyn owodniowy i wydalać go z powrotem do worka owodniowego. Jego kolor zazwyczaj jest jasnożółtawy (słomkowy).  Dzięki niemu płód może się swobodnie poruszać i ćwiczyć czynności, które przydadzą mu się po urodzeniu.

Kolejną zaletą płynu owodniowego jest utrzymywanie stałej temperatury w macicy ( ok.37,5 stopni C). Tłumi on również dźwięki, które docierają do dziecka oraz amortyzuje on wszelkie uderzenia.

Funkcję płynu owodniowego w skrócie:


  • utrzymuje stałą temperaturę,
  • chroni przed uderzeniami,
  • wycisza dźwięki z zewnątrz,
  • umożliwia płodowi poruszanie się,
  • wspiera prawidłowy rozwój m.in. płuc czy odruchy ssania i połykania.


Ilość wód płodowych


Ilość wód płodowych jest uzależniona od tygodnia ciąży. Na początku jego objętość to 50 do 200 mililitrów. Dopiero potem ta liczba wzrasta do 1000 ml, co już umożliwia malcowi swobodne poruszanie się. Po 32 tygodniu dziecko jest już na tyle duże, ze jego ruchy są ograniczone. Właśnie dzięki płynowi owodniowemu amortyzowane są urazy dochodzące z zewnatrz.

Czasami bywa, że kobieta ma za mało lub za dużo wód płodowych . Oba przypadki mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Kiedy tych wód jest za mało (małowodzie) może to świadczyć o tym, iż łożysko nie funkcjonuje dobrze. W takim przypadku dziecko otrzymuje za mało środków odżywczych i nie ma co wydalać. Również gdy ciąża jest po terminie istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia małej ilości wód.

Za dużo wód (wielowodzie) może być natomiast przyczyną jakiś chorób przyszłej mamy np. cukrzycy. Badanie USG pozwoli stwierdzić ilość wód płodowych. W razie komplikacji lekarz po tym badaniu może zastosować środki zwalczania przyczyn nieprawidłowej ilości płynu owodniowego.

Kiedy wody płodowe odchodzą?

Odejście wód płodowych oznacza rozpoczynający się poród. Każda kobieta w innym terminie ma takie objawy. Pękniecie wód płodowych spowodowane jest skurczami macicy. Wtedy ważne jest, aby jak najszybciej dostać się do szpitala, gdyż już nic nie chroni nienarodzone dziecko.

Odchodzące wody płodowe powinny mieć bardzo przejrzysty kolor. Każde odbieganie od normy np. zielony kolor powinno zaniepokoić kobietę. Czasem wody płodowe odchodzą za wcześnie wtedy lekarz zazwyczaj wywołuje akcje porodową. W przypadku kiedy istnieje zagrożenie ciąży istnieje możliwość przebicia błon płodowych przez lekarza  aby przyspieszyć poród.

Komentarze do: Wody płodowe (płyn owodniowy) (1)

mamućka
mamućka 22-05-2013 10:47

Sączące się wody płodowe

1

W aptekach są testy na wyciek wód płodowych np. vision. Bardzo łatwe w zastosowaniu, pomagają na rozpoznanie wydzieliny.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze