Szukaj

Wiele kobiet doświadcza przemocy i przymusu reprodukcji ze strony swoich partnerów

Podziel się
Komentarze0

Znacząca liczba kobiet korzystających z opieki ginekologiczno-położniczej doświadcza na co dzień przemocy ze strony partnera i jest zmuszana do zajścia w ciążę. Na tyle stało się to powszechne, że naukowcy ze szpitala Women & Infant na Rhode Island podjęli się szczegółowej analizy tego zjawiska.

Dramatyczne statystyki

641 kobiet, w wieku od 18 do 44 lat, wzięło udział w badaniu przeprowadzonym przez Rebeccę H. Allen, doktora nauk medycznych ze szpitala Women & Infant i Amy S. Gottlieb, doktora medycyny na Oddziale Podstawowej Opieki Medycznej dla Kobiet oraz statystyka, doktora nauk ścisłych z Oddziału Badań Naukowych, Chris'a Raker'a.

Przeprowadzono anonimową ankietę wśród uczestniczek i otrzymane wyniki jednoznacznie nakreśliły formę zjawiska. Kobiety były zmuszane do zajścia w ciążę poprzez zastraszanie fizyczne albo psychiczne przez partnera - grożenie odejściem lub dopuszczeniem się zdrady. Dochodziło też do sabotaży antykoncepcji - spuszczanie tabletek antykoncepcyjnych w toalecie, umyślne dziurawienie lub zdejmowanie kondomów podczas stosunku, bezpośrednie zabranianie albo uniemożliwianie zaopatrzenia się w antykoncepcję.

Ostatecznie okazało się, że problem ten jest bardziej powszechny niż przypuszczano. Na podstawie przeprowadzonych badań na 9000 kobiet, w Krajowym Centrum Zapobiegania Urazom oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, oszacowano, że co najmniej 9% dorosłych kobiet w Stanach Zjednoczonych padło ofiarą przymusu reprodukcji. W przyszłości może to dramatycznie wpłynąć na zdolność tych kobiet do planowania ciąży i kontroli własnej płodności.

Przymus i przemoc

Zazwyczaj sam przymus to nie wszystko. W znaczącej ilości przypadków towarzyszy mu przemoc, objawiająca się groźbami, znęcaniem się psychicznym, okaleczaniem fizycznym i wykorzystywaniem seksualnym.

Wspomniani już naukowcy, ze szpitala Women & Infant, zainteresowali się przeanalizowaniem współistnienia tych dwóch zachowań u mężczyzn pozostających w bliskich związkach partnerskich. Wśród kobiet, które przyznały się do tego, że są zmuszane przez partnerów do reprodukcji, aż 32% doświadcza równocześnie przemocy z ich strony.

Te informacje są istotne dla poprawy jakości i formy świadczonych usług medycznych przez Służbę Zdrowia. Wszelka opieka medyczna w zakresie ginekologii i położnictwa oraz planowania rodziny powinna dopasowywać się do indywidualnej sytuacji pacjentki i wychodzić na przeciw jej potrzebom.

Komentarze do: Wiele kobiet doświadcza przemocy i przymusu reprodukcji ze strony swoich partnerów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz