Szukaj

Karmienie piersią i związane z nim problemy

Podziel się
Komentarze3

Każda młoda matka zadaje sobie pytanie: karmić piersią czy nie? Teoretycznie dylemat ten nie powinien mieć prawa bytu. Wymiernych korzyści, jakie przynosi dziecku karmienie piersią nie trzeba chyba nikomu ponownie przedstawiać.

Karmienie piersią i związane z nim problemy

Dbając o dobro maluszka nie można jednak zapominać o sobie. Dla niektórych kobiet okres karmienia piersią to prawdziwa droga przez mękę usiana licznymi problemami i cierpieniami.

Nadwyżka produkcji pokarmu


Wiele kobiet skarży się na zbyt małą produkcję mleka. Jednak równie irytującym problemem stać może się jej nadwyżka. W początkowym okresie, zwłaszcza zaraz po porodzie, za ilość wytworzonego mleka odpowiadają hormony. Dopiero po pewnym czasie organizm matki przystosowuje się do potrzeb dziecka.

Nadmiar mleka powodować może ból piersi przy nawet najdelikatniejszym dotyku, stąd też karmienie staje się bardzo nieprzyjemnym przeżyciem. Niektórzy doradzają, aby w przypadku nadmiernej produkcji pokarmu samodzielnie go odciągać. Jednak ta metoda może doprowadzić do zintensyfikowania problemu. W tym przypadku najskuteczniejszym  sposobem przetrwania tego trudnego czasu jest po prostu cierpliwość.


Zatkanie przewodu mlecznego

Zła technika lub zbyt częste karmienia doprowadzić mogą do zatkania przewodu mlecznego. Pojawia się wówczas twardy, bolesny guzek spowodowany rozdęciem przewodu. Czasem towarzyszy temu również rumień. Na początku warto sprawdzić, czy stanik nie uciska piersi w żadnym miejscu, a także upewnić się, czy miseczki na pewno mają właściwą wielkość.

Zapalenie piersi


Jeśli wyeliminujemy przyczynę związaną z niewłaściwym doborem biustonosza, a problem nadal nie znika, należy skontaktować się z lekarzem. Dojść może bowiem do zapalenia piersi. W takim przypadku z ust dziecka dostają się do piersi zarazki, które namnażając się powodują infekcję. Obok objawów towarzyszących zatkaniu przewodu mlecznego pojawia się wysoka gorączka, dreszcze i bóle kończyn.

Zapalenie piersi wymaga leczenia antybiotykami, nie wyklucza ono jednak jednoczesnej kontynuacji karmienia.

Depresja poporodowa


Nie należy lekceważyć symptomów takich jak spadek energii i motywacji, spowolnienie motoryczne, drażliwość. Mogą one bowiem oznaczać wystąpienie depresji poporodowej, która dotyka nawet 20% kobiet. Wiele młodych matek zaraz po porodzie cierpi na chwilowe obniżenie nastroju. Jeśli jednak zjawisko to się przedłuża, należy koniecznie zgłosić się do położnej lub lekarza.

Komentarze do: Karmienie piersią i związane z nim problemy (3)

trametyl
trametyl 07-02-2018 11:37

karmienie

1

Dokładnie jak wyżej... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Marcelka
Marcelka 24-05-2013 11:53

Suplementy podczas karmienia

2

a czy podczas karmienia piersią, można przyjmować jakieś preparaty witaminowe?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze