Szukaj

Wirus HPV a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Wirus HPV zwany wirusem brodawczaka ludzkiego jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Często wiele osób, u których doszło do zarażenia nie zdaje sobie sprawy z posiadania tego wirusa, gdyż zakażenie to rzadko daje widoczne objawy. Czasami jednak można zauważyć powstanie kłykcin kończastych w obrębie sromu, pochwy, okolicy cewki moczowej czy odbytu.


Kłykciny takie występują pojedynczo lub parami przypominając wyglądem małe kalafiory lub miękkie guzki o zabarwieniu lekko różowawym. Zmiany takie nie są bolesne jednak mogą powodować świąd.  Do wykryci takiego wirusa najczęściej dochodzi przy badaniu cytologicznym, podczas którego wychodzą zmiany w obrębie szyjki macicy.

Jak takie zakażenie może wpłynąć na ciąże?

Nie stwierdzono obecnie negatywnego czy bezpośredniego wpływu tego wirusa na ciąże. Kobiety u których stwierdzono wirus HPV, ale nie mają objawów w postaci kłykcin w czasie ciąży mogą się one nasilić. Jeżeli tak się stanie powinnaś skontaktować się z lekarzem, który zaleci leczenie.

W przypadku ponastawia brodawek zazwyczaj usuwa się je przez  zamrożenie, wypalanie lub wycinanie. Nie jest to szkodliwe dla kobiety w ciąży anie jej dziecka. Jeżeli ciąża jest zagrożona lekarz może zlecić poczekanie z zabiegiem, aż do porodu. Brodawki bowiem takie rzadko przenoszą się na dziecko.


Biorę szczepionki przeciw HPV, a zaszłam w ciąże, co wtedy?

Pamiętaj, że łatwo się takim wirusem można zarazić, dlatego zalecane jest bezpieczne współżycie. Istnieją szczepionki, które maja zapobiec zarażaniu. Stosuje się je w trzech dawkach jednak nie są one zalecane dla kobiet w ciąży. Jeżeli jednak zaczęłaś taką kurację będziesz musiała z kolejnymi szczepionkami poczekać, aż do rozwiązania.

Tak samo jest w przypadku kiedy podczas badania cytologicznego wyjdą komórki atopowe w obrębie twojej szyjki macicy. Ponieważ wirus HPV jest najczęstszą przyczyna raka szyjki macicy zalecane jest zrobienie biopsji i wycięcie zmienionych tkanek. Jest to zabieg inwazyjny, dlatego jeżeli cię to spotkało lekarz na pewno poczeka, aż do czasu urodzenia dziecka.

Pomimo tego, że wirus ten nie wpływa na ciąże lepiej jest mieć go pod czujnym okiem. Jeżeli wiesz, że jesteś nosicielką  poinformuj o tym swojego lekarza. Istnieją bowiem przypadki kiedy ten wirus we wczesnych etapach ciąży może doprowadzić do poronienia lub przenieś się na dziecko. Najlepiej jest jeszcze przed planowaniem ciąży wykonać badania na obecność takiego wirusa, by zapobiec ewentualnym konsekwencją w późniejszym czasie.

Komentarze do: Wirus HPV a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz