Szukaj

TENS - uśmierzanie bólu porodowego

Podziel się
Komentarze1

Każda przyszła mama nie może doczekać się momentu narodzin swojego potomka. Jest to moment wyjątkowy, ale niestety również bolesny. Dlatego aby ułatwić przyszłej mamie przeżywania tych chwil i zniwelować odczuwanie bólu powstało urządzenie o nazwie TENS.Oczywiście można przygotować się do uśmierzania bólu w inny sposób. Poprzez wprowadzenie odpowiednich  technik oddychania, masażu relaksacyjnego, które może zastosować partner jak również poprosić lekarza o środki znieczulające. Niektóre sposoby walki z bólem mogą być dla Ciebie nie odpowiednie, inne maja wpływ na dziecko.  Jednym z najlepszych metod walki z bólem porodowym jest TENS.

Urządzenie  do elektrostymulacji nerwów TENS


TENS to skrót od angielskiego transcutaneous elctrical nerve stimulation czyli przezskórna elektrostymulacja nerwów. Jest to niewielki mechanizm z czterema żelowymi elektrodami, które umieszczane są na plecach w okolicy lędźwiowej. TENS jest zasilany baterią, posiada pilota-który służy do zmiany natężenia stymulacji. Urządzenie generuje impulsy elektryczne,które przez elektrody przesyłane są do ciała. Tym samym wywołuje efekt przeciwbólowy-zamiast skurczów przyszła mama odczuwa łagodne mrowienie.


Uważa się, że na uśmierzanie bólu wpływa kilka czynników:
  • Tens stymuluje uwalnianie naturalnych środków bólowych -endorfin.
  • Poruszające się z duża prędkością impulsy elektryczne z urządzenia, wypełniają ścieżki nerwowe prowadzące do mózgu,pochodzące z ciała informacje są wolniejsze.
Brytyjscy naukowcy stwierdzili skuteczność metody TENS, aż w 80% badanych przypadków. Dzięki czemu poród w większości przypadków przebiega o wiele łagodniej. Wśród osób u których nie stwierdzono skuteczności, najczęściej spowodowane było to faktem, iż: TENS łagodzi przede wszystkim bóle krzyżowe, podczas gdy na bóle w podbrzuszu jego oddziaływanie jest niewielkie. Ulgę  odczuły więc kobiety, którym podczas porodu szczególnie dokuczały bóle pleców.  

Efekty uboczne:

Nie istnieją żadne znane efekty uboczne dla dziecka, niektóre kobiety skarżą się na drobne niedogodności np. brak możliwości masażu pleców.

Pomimo to warto pamiętać  o kilku zasadach:
  • nie wolno przyklejać elektrod do brzucha ciężarnej
  • nie należy używać urządzenia na zranioną, podrażnioną skórę
  • nie należy stosować urządzenia podczas obsługi maszyn(np. samochodu- może prowadzić do odwrócenia uwagi)
Urządzenia nie powinny używać mamy, które mają rozrusznik serca, silną arytmie serca lub epilepsje.

Komentarze do: TENS - uśmierzanie bólu porodowego (1)

netradus
netradus 22-02-2011 16:09

elle tens

1

Elle TENS (najlepszy w Polsce elektrostymulator TENS do uśmierzania bólu porodowego) zostal uznany za nalepszy produkt dla mamy i dziecka w konkursie "M jak Mama" i otrzymal laur Zloty Brzuszek.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze