Szukaj

Zespół HELLP

Podziel się
Komentarze0

Zespół HELLP  jest to ciężki powikłanie rzucawki. Może wystąpić samoistnie lub ze stanem przedrzucawkowym w trzecim trymestrze ciąży. Stanowi on zagrożenie zarówno dla przyszłej mamy jak i płodu. Dlatego bardzo ważne jest dość wczesne rozpoznanie i podjęcia leczenie w celu uniknięcia wystąpienia poważnych powikłań.


Zespół HELLP, czyli od pierwszych liter z angielskiego:

H - hemoliza wewnątrznaczyniowa,
EL -podwyższone stężenie enzymów wątrobowych,
LP -małopłytkowość,

Jak powyżej zostało wymienione charakteryzuje się przedwczesnym niszczeniem krwinek czerwonych. Może to doprowadzić do zmniejszenia ich liczby. Również na ten zespół składa się podwyższone stężenie enzymów wątrobowych, za czym kryje się pogorszenie pracy tego narządu oraz niska skuteczność usuwanie toksyn z organizmu. Małopłytkowość natomiast odpowiedzialna jest za zaburzenia krzepnięcia krwi.

Objawy zespołu HELLP

Zespół HELLP nie jest częstym problemem jaki dotyka kobiet w ciąży. Bardziej narażone na jego wystąpienie są przyszłe mamy, u których wystąpił stan przedrzucawkowy lub rzucawkowy. Również kobiety, które miały do czynienia z tym schorzeniem we wcześniejszej ciąży.


Do najczęstszych objawów zaliczamy:


  • Bóle głowy,
  • Mdłości,
  • Wymioty,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Ból w podbrzuszu lub prawym podżebrzu,
  • Złe samopoczucie,
  • Obecność krwi w moczu lub krwawienie w przewodzie pokarmowym

Rozpoznanie zespołu HELLP

Najlepszym badaniem, które może potwierdzić to schorzenie są badania krwi. To dzięki nim można stwierdzić małopłytkowość lub podwyższone enzymy wątrobowe, a nawet rozpad krwinek czerwonych, czyli hemolizę. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie zespołu HELLP, gdyż stan ciężarnej pogarsza się w bardzo szybkim tempie.

Leczenie i zapobieganie zespołowi HELLP

Takie zaburzenie pracy wątroby oraz krzepnięcia krwi są trudne do wyleczenia. Jednym ze sposobów jest urodzenie dziecka. Dlatego kiedy zauważysz u siebie powyższe objawy skontaktuj się z lekarze, który podejmie decyzję jakie podjąć leczenie.

Nie ma skutecznych metod, które uchronią kobietę przed wystąpieniem zespołu HELLP. Jeżeli zespół ten wystąpił w poprzedniej ciąży zaleca się szczególne monitorowanie kobiety w kolejnej ciąży jest to jedyna możliwość.


Komentarze do: Zespół HELLP

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz