Szukaj

Solarium a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Ciąża jest trudnym okresem dla kobiety. Wiadomo, że podczas jej przebiegu chciałaby wyglądać pięknie. Skorzystanie z solarium jest bardzo kusząca alternatywą w czasie zimy i nie tylko, aby skóra była ładniejsza. Nie ma za wiele informacji na temat korzystania z solarium w czasie ciąży. Obecnie lekarze głowią się nad tym czy rzeczywiście jest ono szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Jakie jednak wynikają niebezpieczeństwa z używania solarium w ciąży?

Solarium a ciąża

Jak już wcześniej było nadmienione nie jest stwierdzone, że solarium ma negatywny wpływ na przebieg ciąży. Wiele badań wskazuje, że opalanie w solarium przyspiesza proces starzenia się skóry i nie od dziś, również wiadomo, że promieniowanie UV ma niekorzystny wpływ na cały nasz organizm. Pomimo braku badań na temat opalania się w ciąży lekarze odradzają korzystania w  z solarium lub w razie możliwości ograniczenie chodzenia raz na jakiś czas z zachowaniem wszelkiego bezpieczeństwa.

Korzystanie z łóżek opalających we wczesnym trymestrze ciąży może zakłócić przyswajanie kwasu foliowego. Jest to bardzo ważna witamina, która jest odpowiedzialna za dobry rozwój dziecka, a w szczególności przeciwdziała występowaniu wady cewy nerwowej. Chodzenie na solarium może powodować niedobór tej witaminy, dlatego zalecane jest w takim przypadku zwiększenie dawki kwasu foliowego, oczywiście po wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem.

Ciąża jest też ciężkim okresem dla twojego organizmu. Podczas jej przebiegu skóra kobiety robi się bardziej wrażliwa na wszelkie działania z zewnątrz. Opalanie może doprowadzić do powstania plam na skórze tzw. ostuda. Mogą one wystąpić nie tylko po opalaniu, gdyż jest to normalna reakcja organizmu ciężarnej przez działanie hormonalne. Jednak po skorzystaniu z solarium staną się one na pewno bardziej widoczne.

W czasie ciąży skóra jest dużo cieńsza niż normalnie, gdyż ulega rozciąganiu. Korzystanie z solarium może doprowadzić do jej przesuszania, a co za tym idzie utrata elastyczności i powstanie rozstępów. Skóra po częstym opalaniu gorzej się regeneruje po porodzie, dlatego walka ze wszelkimi zmianami może okazać się dłuższa niż kobiet nieopalających się.

Dla twojego rozwijającego się dzidziusia mogą być, również niebezpieczne zmiany temperatury. Podczas opalania nagły jej wzrost może doprowadzić do  wzrostu ciśnienia tętniczego, co może być niebezpieczne dla dziecka. Może to również doprowadzić do przedwczesnego odklejania się łożyska. Zbyt wysoka temperatura także  doprowadza do przegrzania i odpocznienia, co prowadzi do gorszego samopoczucia przyszłej mamy.

Do momentu dokładnego zbadania wpływu solarium na kobiety ciężarne lepiej używać go z głową, a jeżeli jest to możliwe to go unikać.  W razie wstępowania jakichkolwiek niepokojących objawów po opalaniu jak bóle brzucha, wymioty, zawroty głowy czy zmiany na ciele należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przyszła mam powinna dbać o siebie i swoje maleństwo i wybrać co dla niego będzie najbezpieczniejsze. Oczywiście chęć skorzystania z solarium warto wcześniej przedyskutować z własnym ginekologiem.

Komentarze do: Solarium a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz