Szukaj

Małowodzie w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Małowodzie jest stanem, w którym kobieta będąca w ciąży posiada za mało wód płodowych w macicy. Zazwyczaj momentem, w którym rozwija się to zjawisko jest koniec trzeciego trymestru. Jednak istnieją przypadki pojawienia się małowodzia we wcześniejszym okresie ciąży. U przyszłej mamy z rozpoznaniem małej ilości wód płodowych ciąża raczej przebiega prawidłowo.


Występują jednak pewne zagrożenia z nim związane, o których jest mowa w poniższym artykule.

Czym się objawia zbyt mała ilość płynu owodniowego?

Małowodzie zazwyczaj objawia się  zbyt małą macicą  w stosunku do wieku ciążowego. Czasami podczas badania prenatalnego położna z łatwością wyczuwa dziecko, co może ją skłonić do zrobienie USG w celu potwierdzenia małej ilości płynu owodniowego. U płodu oznaką małowodzia jest zmniejszona ruchliwość oraz nagłe zwolnienia akcji serca.

Co może oznaczać małowodzie?

Istnieje kilka przyczyn, które powiązane są z małą ilością wód płodowych. Jedną z nich jest problem płodu z nerkami lub pęcherzem moczowy. Dziecko może mieć pewne wady jak powolny wzrost czy inne wady autonomiczne układu moczowego. Możliwa jest również zła praca łożyska, co przyczynia się do powstania takiego zjawiska. Często za przyczynę takiego stanu rzeczy podawane jest wypływanie płynu owodniowego z powodu przedwczesnego pęknięcia wód płodowych lub ciąża po terminie.


Czasami zażywanie leków niesteroidowych środków przeciwzapalnych może mieć wpływ na produkcję płynu owodniowego. W tym wypadku za zbyt małą produkcję.

Jakie są skutki małowodzia?


Mała ilość wód płodowych  może mieć poważne skutki dla rozwoju nienarodzonego dziecka. Przede wszystkim ogranicza mu ruchy w łonie matki, co może być przyczyną zaciśnięcia się pępowiny wokół główki płodu i utrudnić poród. Jeżeli chodzi o rozwój dziecka poprzez ograniczoną ruchliwość może mieć ono problemy z płucami i kończynami. W czasie wykrycia małej objętości płynu owodniowego kobieta poddawana jest profilaktycznie dodatkowym badaniom w celu uniknięcia ryzyka powstania wad rozwojowych u dziecka.

Małowodzie może wpływać na boleśniejsze odczucia przyszłej mamy przed porodem. Poprzez nierównomierne skurcze macicy kobieta częściej czuje dyskomfort niż przy normalnej ilości płynu owodniowego. Czasami małowodzie zmusza lekarzy do wywołania skurczów porodowych.

Jak wygląda leczenie?

Trudno jest jednoznacznie dokonać pomiarów wód płodowych, jeśli zostanie rozpoznane małowodzie u przyszłej mamy lekarz na pewno zaleci odpoczynek oraz spożywanie dużej ilości płynów. Może się to wydać dziwne jednak badania potwierdziły, że większa ilość picia wody przez ciężarną może zwiększyć płyn owodniowy. Lekarz może uzupełnić poziom wód płodowych w przypadku zagrożenia zdrowia dziecka poprzez aminoinfuzję. Kiedy jednak kobieta zbliża się do terminu porodu lub ten termin minął lekarz jak już wcześniej było wspomniane wywoła poród.

Komentarze do: Małowodzie w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz