Szukaj

Zmiany skórne w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciąża, co pewnie zaobserwowała każda kobieta, która jej doświadczyła wpływa niemalże na każdy centymetr ciała zaczynając od głowy, a kończąc na stopach. Dlatego pewnie dla żadnej z pań zaskoczeniem nie będzie, że wpływa ona także na skórę powodując pewne charakterystyczne zmiany skórne. O czym mowa?


  • Kresa czarna
Jest to charakterystyczna linia, która biegnie pionowo przez środek brzucha. Za jej pojawienie odpowiedzialne są hormony ciążowe. Jest to tzw. przebarwienie kresy białej, która biegnie od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego. Większość kobiet nie dostrzega występowania tej linii nie będąc w ciąży. Podczas ciąży nazwa kresy białej ulega zmianie na kresę ciemną. Linia te jest szczególnie wyraźna u kobiet z ciemną skórą. Może pojawić się w drugim trymestrze ciąży, a znika z reguły w ciągu kilku tygodni po porodzie.
  • Maska ciążowa
Znaczna część kobiet podczas ciąży doświadcza przebarwień na czole, nosie i policzkach. Są to symetryczne plamy, które przypominają maskę. Z reguły plamy przybierają ciemną barwę u kobiet z jasną karnacją i jasną u kobiet mających ciemniejszą skórę. Większość kobiet nie jest zadowolona widząc te przebarwienia, jednak nie ma powodów do obaw, gdyż z reguły znikają po porodzie. W sytuacjach gdy wciąż pozostają na skórze istnieją metody dermatologiczne, które skutecznie umożliwiają ich usunięcie.
  • Inne przebarwienia skóry
Niektóre kobiety doświadczają przebarwień wszelkich piegów i pieprzyków. Ich barwa ulega zmianie i robi się ciemniejsza. Może też dojść do zaciemnienia skóry w miejscach często pocieranych. Wszystkie takie przebarwienia znikają po narodzinach dziecka.

  • Zaczerwienienie dłoni i stóp
Wszelkie zaczerwienia są związane z hormonami oraz zwiększonym przepływem krwi w organizmie. Często pojawiają się czerwone, swędzące plamy na wewnętrznej stronie dłoni lub spodniej części stóp. Niestety nie istnieją środki zapobiegające tej przypadłości. Wiele kobiet decyduje się na moczenie dłoni lub stóp w zimnej wodzie. Ważne jest by nadmiernie nie ogrzewać dłoni i stóp. Warto także unikać substancji podrażniających skórę. Wszelkie takie przebarwienia znikają tuż po porodzie.

  • Zasinienia i plamy na nogach
Takie przebarwienia pojawiają się u kobiet ciężarnych na skutek wydzielania dużych ilości estrogenów. Znikają po narodzinach dziecka.
  • Brodawki miękkie skóry
Na skórze kobiet często pojawiają się niewielkie guzki, które utworzone są z elementów tkanki łącznej skóry. Takie guzki z reguły pojawiają się w miejscach, które narażone są na częste pocieranie. Do ich powstania dochodzi najczęściej w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Zwykle zmiany znikają po porodzie. W sytuacji gdy wciąż się utrzymują przeprowadza się odpowiedni zabieg.
  • Potówki
Potówki związane są z kilkoma czynnikami, tj. przegrzaniem organizmu, wilgocią spoconego ciała oraz tarciem skóry o ubranie. Jest to bardzo dokuczliwa dolegliwość, której ulgę mogą przynieść chłodne okłady. W przypadku gdy takie podrażnienia skóry utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.
  • Wysypki
Skóra w czasie ciąży jest bardzo wrażliwa stąd nie trudno o wysypkę. Produkty, które wcześniej nas nie uczulały nagle robią się szkodliwe. W takich sytuacjach należy zastępować środki szkodliwe produktami łagodniejszymi.

Jak się okazuje ciąża wiąże się z wieloma trudnościami i dolegliwościami. I choć dla wielu kobiet okres ten może się wydawać dość przerażający należy pamiętać, że mimo wszystko jest to czas magiczny, ponieważ wiąże się z pięknym cudem narodzin.

Komentarze do: Zmiany skórne w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz