Szukaj

Biopsja kosmówki

Podziel się
Komentarze0

Biopsja kosmówki (CVS) jest badaniem diagnostycznym podczas, którego zostaje pobrany wycinek z błony kosmówki, której wyrostki budują łożysko. Komórki takie zawierają materiał genetyczny, dlatego poddanie ich analizie pozwala na wykrycie nieprawidłowości w chromosomach, a co za tym idzie wszelkich chorób genetycznych.


Badanie takie może potwierdzić wystąpienie u dziecka chorób takich jak:

•    Zespół Downa,
•    Mukowiscydoza,
•    Zespół Tay – Sachsa,
•    Anemia sierpowatokrwinkowa,
•    Zespół Turnera,
•    Niedobór antytrypsyny,
•    Fenyloketonuria,
•    Zespół łamliwego chromosomu X,
•    Hemofilia A i B,
•    Dystrofia mięśniowa Duchenne’a,

Biopsja kosmówki nie może jednak potwierdzić wad związanych z cewą nerwową czy innych wad anatomicznych jak rozszczep kręgosłupa. Badanie w kierunku takich chorób jest wykonywane u kobiety jeżeli w rodzinie istniały przypadki wystąpienia, którejś z odmian choroby.

Dlaczego warto zdecydować się na takie badanie?

Jak już wyżej było wspomniane badanie takie warto wykonać, a nawet należy jeżeli w rodzinie występowała któraś z wymienionych chorób. Większe ryzyko pojawienia się wad genetycznych (szczególnie zespołu Downa) wzrasta z późnym wiekiem zajścia w ciąże. Jeżeli przyszła mama ma więcej niż 35 lat powinna, również poddać się badaniu.

Jak wygląda biopsja kosmówki?


Badanie to zazwyczaj wykonywane jest w szpitalu między 10 a 12 tygodniem ciąży. Próbki kosmówki można pobrać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest biopsja przezszyjkowa, czyli  przez pochwę i szyjkę macicy, druga zaś przez powłoki brzuszne za pomocą igły (biopsja przezbrzuszna). Wybór  metody pobrania próbki jest uzależnione od ułożenia łożyska i wieku ciąży. Obie te metody jednak nie są bezbolesne. Biopsja może wywołać dyskomfort u przyszłej mamy a nawet ból, podobny do skurczów menstruacyjnych.


Biopsja przezszyjkowa wykonywana jest podobnie jak badanie cytologiczne. Podczas niej przez pochwę zostaje prowadzona długa rurka, aż do macicy, gdzie umieszczona zostaje pomiędzy błoną śluzową macicy a kosmówką macicy. Próbki zostają pobrane poprzez odcięcie lub odessanie. Cały zabieg jest kontrolowany badaniem USG.

Biopsja przezbrzuszna jak już wcześniej było nadmienione polega na wprowadzeniu igły przez powłoki brzuszne pacjentki. Lekarz za pomocą badania USG określa położenie łożyska i ogląda ściany macicy, by móc dokładnie wprowadzić igłę w brzeg łożyska. Potem cieńsza igła zostaje umieszczona w igle prowadzącej i zostaje pobrany materiał pochodzenia płodowego.

Po przeprowadzonym badaniu ciężarna przynajmniej przez 24 godziny powinna odpoczywać. Potem ważne jest, aby się nie przemęczać, gdyż mogą wystąpić skurcze, bóle a nawet krwawienia z pochwy. Jeżeli przyszła mama zauważy u siebie bardziej obfite krwawienia lub wydostający się przeźroczysty płyn powinna niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. Może to się wiązać z wystąpieniem infekcji lub wydostającym się płynem owodniowym.

Czy biopsja jest bezpieczna?

Biopsja jest w miarę bezpiecznym zabiegiem i raczej nie inwazyjnym. Jednak istnieje możliwość poronienia po wykonanym zabiegu. Jest to jednak rzadkość. Szczególnie przypadki poronień zdarzają się kiedy badanie takie jest wykonywane przed 10 tygodniem ciąży. Ważne jest, aby wybrać dobry ośrodek albo szpital, który zapewni kobiecie kompletną opiekę.

Biopsja kosmówki ma tą zaletę, ze można ja wykonać w miarę wcześnie w ciąży i szybko wykryć ewentualne wady, którym można przeciwdziałać. Wyniki takiego zabiegu zazwyczaj są podawane od 10 dni do 3 tygodni po pobraniu próbki. Jest to uzależnione od choroby jaką miały wykryć. Biopsja kosmówki może również ustalić płeć dziecka. Jeżeli chcesz poznać czy będzie to syn lub córka poinformuj wcześniej o tym lekarza, jeszcze przed otrzymaniem wyników.

Komentarze do: Biopsja kosmówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz