Szukaj

Wielowodzie

Podziel się
Komentarze0

Wielowodzie jest to sytuacja, w której występuje za dużo wód płodowych w macicy podczas ciąży. Zazwyczaj stan taki ma charakter łagodny i przejściowy, który spowodowany jest zaburzeniem równowagi pomiędzy wytwarzaniem wód płodowych a ich resorbcją, czyli wchłanianiem zwrotnym. Może ono się pojawiać w różnych etapach ciąży i mieć wszelakie podłoże.


Jak często ono występuje?

Wielowodzie nie jest częstym przypadkiem zazwyczaj występuje u 3 do 4% ciąż. Zazwyczaj za przyczynę wielowodzia podaje się:
  • nieleczona cukrzyce u matki,
  • choroby nerek,
  • czy też wystąpienie konfliktu serologicznego.
Rzadziej stan ten wiąże się z wadami wrodzonymi płodu jak np.:
  • wadę ośrodkowego układu nerwowego,
  • niedrożność układu pokarmowego np. zarośnięty przełyk czy jelita,
  • problemy z przełykaniem.
Należy podkreślić, że częściej występuje ono przy ciąży wielopłodowej. Znacznego nadmiaru wód płodowych grozi przedwczesnym porodem, z powodu pęknięcia pęcherza płodowego, może być powodem odklejania się łożyska od ściany macicy, wypadnięciem pępowiny czy spowodować ułożenie pośladkowe dziecka.


Jakie są objawy wielowodzia?


Nie ma bardzo wyraźnych objawów tego zjawiska. Ważna jest obserwacja regularna przyrostu wód płodowych w miarę rozwoju ciąży. Jeżeli ilość płynów będzie przekraczać normę, wtedy możemy podejrzewać wielowodzie.

Przy występowaniu tego zjawiska ciężarna może odczuwać mniejsze ruchy dziecka. Pojawić może się większa niestrawność, ucisk w jamie brzusznej, obrzęk nóg, skurcze macicy, która naglę znacznie się powiększa. Przyszłą mamę powinien zaniepokoić wielki brzuch, który jest za duży jak na wiek ciążowy. W wypadku stwierdzenia któryś z powyższych objawów warto udać się do lekarza prowadzącego na konsultację.

Wielowodzie może przyczynić się do problemów powstałych po porodzie, gdyż osłabia macicę co może powodować gorszy jej powrót do stanu przed ciążą.

Jak można wykryć wielowodzie i jak je leczyć?

Wielowodzie wykrywa się na podstawie normalnego badania prenatalnego. Lekarz określi nam odległość dna macicy od kości łonowej. W przypadku kiedy okaże się ona za duża na dany wiek ciążowy możemy podejrzewać wielowodzie. Potwierdzi nam to badanie USG wskazując ilość wód płodowych.

Leczenie wielowodzia jest zależne od jego nasilenia. W przypadku kiedy nie jest ono zbyt duże należy cały czas kontrolować stan wód płodowych poprzez regularne wizyty lekarskie. Gdy zaś stan ten jest bardzo podwyższony wówczas lekarz przeprowadzi amniopunkcję, która polega na usunięciu nadmiaru wód płodowych. Należy pamiętać o tym, że wielowodzie może spowodować wypadnięcie pępowiny u twojego nienarodzonego dziecka, co może zagrozić jego zdrowi, dlatego nie powinno się takiego stanu bagatelizować.

Komentarze do: Wielowodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz