Szukaj

Zespół znikającego płodu

Podziel się
Komentarze0

Wczesne wykrycie ciaży wielopłodowej u kobiety niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na lepszą opieką prenatalną zarówno dla matki jak i jej dzieci. Czasem jednak taka wiedza może okazać się niekorzystna, szczególnie kiedy dochodzi do zespołu znikającego płodu.Obumarcie płodu

Zdarzenie takie jest zaliczane do  powikłań w ciąży wielopłodowej. Polega ono na obumarciu jednego płodu, do którego dochodzi zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży. Ciężarna zwykle nie ma pojęcia o tym, że miało miejsce takie zdarzenie chyba, że wcześniej została u niej wykryta ciąża wielopłodowa.

Zespól znikającego płodu nie jest częstym zjawiskiem jednak czasami może mieć miejsce. Zjawisko takie występuje u około 2 do 30 % ciąż wielopłodowych. Obecnie dzięki badaniom prenatalny oraz USG lekarz jest wstanie udokumentować takie przypadki. Jak stwierdzają badania zespół znikającego płodu zazwyczaj pojawia się u matek, które leczyły się na bezpłodność lub w dość późnym wieku zaszły w ciąże.

Jakie są objawy i rozpoznanie zespołu znikającego płodu?


Zazwyczaj zjawisko takie przebiega bezobjawowo. Czasem przyszła mama po obumarciu płodu może zauważyć lekkie plamienie na bieliźnie, poczuć ból w miednicy czy też lekkie ukłucia w podbrzuszu. Porównuje się takie objawy do poronienia jednak zespół znikającego płodu przebiega mniej gwałtownie.


Obumarcie jednego płodu można, również odkryć poprzez badania stężenia hormonów w organizmie kobiety. Jeżeli w badaniach krwi zanotuje się spadek tychże hormonów można przypuszczać, iż doszło do takiego zdarzenia.

Rozpoznanie zespołu znikającego płodu lekarz dokonuje w badaniu ultrasonograficznym. O nieprawidłowości w ciąży wielopłodowej świadczy obecność dwóch pęcherzów ciążowych, których wielkość jest znacząco różniąca. Obumarły pęcherz ciążowy nie ma zarysów płodu, nie jest też wyczuwalna u niego akcja serca.

Co jeśli dojdzie do takiego zdarzenia?

Jeżeli doszło do odkrycia obumarcia płodu w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno ono mieć dużego znaczenia na dalszy jej przebieg. Raczej nie stwierdza się komplikacji czy zagrożenia życia drugiego z bliźniąt. Rzadko się zdarza zespół znikającego płodu w późniejszym trymestrze ciąży. Kiedy jednak dojdzie do takiej sytuacji może to poważnie wpłynąć na rozwój zdrowego płodu. Przyczynić się takie zjawisko, również  może do rozpoczęcia wczesnej akcji porodowej czy też krwawienia wewnątrzmacicznego, co zagraża zarówno matce jak i zdrowemu dziecku.

Utrata jednego z dzieci na pewno wpłynie negatywnie na psychikę przyszłej mamy. Nawet późniejszy poród bez komplikacji i urodzenie zdrowego maleństwa może nie być, aż tak radosną chwilą, gdyż wiąże się to z opłakiwaniem starty. Szczególnie ważne jest w takim momencie wsparcie psychiczne ze strony rodziny i przyjaciół.

Komentarze do: Zespół znikającego płodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz