Szukaj

Ciąża a zwierzęta domowe

Podziel się
Komentarze0

Każda przyszła mama chce, aby jej ciąża przebiegała bez zakłóceń, a jej nienarodzone dziecko rozwijało się zdrowo. Jednak istnieją choroby, które mogą zakłócić przebieg tego cudownego okresu jedną z nich jest toksoplazmoza. Jest to chorobą, która przenoszą zwierzęta. Czy w takim wypadku kobieta będąca w ciąży powinna pozbyć swojego pupila z domu by nie zagrażać swojemu nienarodzonemu dziecku?Choroba ta jest zagrożeniem dla dorosłych, których organizm nie uodpornił się jeszcze na pasożyta wywołującego toksoplazmozę. Kobieta, która od dawna posiada zwierzę w domu, w szczególności kota nie ma pewności, czy jest odporna na ta chorobę. Dlatego ważne jest, aby w czasie całego przebiegu ciąży zachować ostrożność kiedy przebywa się ze zwierzęciem.

Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną, którą wywołuje pierwotniak toxoplasma gondii. Pasożyt ten może pojawić się w surowym mięsie, warzych pochodzących z zarażonej gleby, ale najczęściej znajduje się w odchodach kota. Nie jest to choroba groźna dla człowieka, ale może wywołać wady wrodzone u rozwijającego się płodu a nawet spowodować poronienie. Dziecko, które zaraziło się tą chorobą ma większe prawdopodobieństwo, że urodzi się z wodogłowiem lub będzie mieć problemy z widzeniem.

Jeśli u kobiety w ciąży pojawią się objawy przypominające grypę, czyli ból głowy, ból mięśni, zmęczenie, spuchnięte węzły chłonne, a miała ona kontakt z odchodami kota powinna natomiast skontaktować się z lekarzem. Zbyt późna reakcja na takie objawy, bądź ich bagatelizowanie może doprowadzić do powstania toksoplazmozy wrodzonej, która zagraża życiu płodu.


Oczywiście nie oznacza to, ze od razu trzeba pozbywać się swojego pupila. Jeżeli kobieta zachowa pełna higienę i ostrożność może zapobiec zarażenia się toksoplazmozą. Ważne jest, aby podczas ciąży kobieta nie zajmowała się sprzątaniem po swoim kocie. Jeżeli jest to możliwe niech robią to inne osoby. Wyczyszczona kuweta powinna być zalewna wrzątkiem by zabić bakterie. Oczywiście do tych czynności powinno używać się rękawic jednorazowego użytku. Po kontakcie ze zwierzęciem należy umyć dokładnie ręce.

Również praca w ogródku, szczególnie w początkowych miesiącach powinna przebiegać z zachowaniem ostrożności. Wiąże się to z tym, iż koty znajdujące się w sąsiedztwie mogły przenieś pasożyta do gleby, dlatego kobieta powinna zakładać rękawice do wszystkich robót przy kwiatach czy warzywach. Należy, również podkreślić, iż mogą być zakażone warzywa i owoce, dlatego ważne jest każdorazowe mycie lub wyparzanie jedzenia przed spożyciem.

Rozpoznanie tej choroby zazwyczaj odbywa się poprzez badanie krwi. Na samym początku ciąży lekarza na pewno profilaktycznie zleci takie badanie. W przypadku stwierdzenia takiej choroby zostanie podjęte odpowiednie leczenie zapobiegające dalszemu rozwojowi toksoplazmozy.

Komentarze do: Ciąża a zwierzęta domowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz