Szukaj

Bierne palenie a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Często mówi się szkodliwości biernego palenia. Palenie papierosów wpływa niekorzystnie nie tylko na samą osobę palącą, ale także na wszystkich znajdujących się wokół, co oznacza, że wywiera wpływ również na płód znajdujący się w łonie matki. Osoby palące przybywające w najbliższym otoczeniu kobiety ciężarnej przyczyniają się do dostarczania nienarodzonemu dziecku produktów ubocznych palenia tytoniu.Palenie jest szkodliwe zwłaszcza dla kobiet w ciąży, dlatego ważne jest aby unikać dymu papierosowego. Palący partnerzy kobiet ciężarnych powinni przede wszystkim starać się nie ulegać nałogowi w domu. Warto jednak pamiętać, że dym i produkty uboczne i tak przywierają do ubrań, więc dziecko zawsze w jakimś stopniu będzie narażone. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zaprzestanie palenia papierosów, jednak to dla niektórych okazuje się dość trudne.

Badania wykazują, że dzieci mające palących rodziców są większym stopniu narażone na wystąpienie zespołu nagłej śmierci niemowląt, problemów z oddychaniem oraz uszkodzenia płuc. Poza tym palący rodzic przyczynia się często do tego, że dziecko któregoś dnia samo zaczyna palić.

Kobiety będące w ciąży powinny starać się unikać kontaktów z osobami czynnie palącymi. W niektórych sytuacjach konieczna jest nawet zmiana miejsca pracy do czasu porodu.

Metody rzucania palenia

Każda kobieta decydująca się na ten krok może być pewna, że decyzja jest słuszna. Tylko całkowicie odrzucając nałóg można zapewnić dziecku właściwą ochronę. Jednak samo postanowienie wydaje się być sprawą stosunkowo łatwą w porównaniu do jego zrealizowania. Istnieją pewne metody, które ułatwiają uporanie się z nałogiem.
  • Znajdź powód, by rzucić palenie
W przypadku kobiet ciężarnych sprawa jest dość prosta. Zdrowie dziecka jest doskonałą motywacją.

  • Znajdź odpowiednią metodę na rzucenie nałogu
Należy zastanowić się nad tym w jaki sposób chcemy rzucić palenie, czy ma się to odbywać stopniowo czy od razu. Warto wybrać dzień, w którym to nastąpi i wypełnić go po brzegi zajęciami, które w żadnym stopniu nie kojarzą się z papierosami.
  • Zastanów się z jakiego powodu palisz
Łatwiej jest zrezygnować z nałogu wiedząc co tak naprawdę nas przy nim trzyma. Pobudki mogą być różne. Niektórzy palą ze względu na nawyk trzymania czegoś w rękach lub ustach, inni dla przyjemności, pobudzenia lub relaksu. Dla niektórych jest to doskonały sposób na zredukowanie napięcia lub przygnębienia, a pozostali robią to z przyzwyczajenia lub w celu zaspokojenia głodu nikotynowego. Dokładne uświadomienie sobie powodów palenia umożliwia podjęcie odpowiednich kroków, które pozwolą skończyć z nałogiem.

  • Nie poddawaj się nawet jeśli w okresie zwalczania nałogu zdarzy ci się zapalić papierosa
Nie wolno skupiać swoich myśli na tym papierosie, który się wypaliło, lecz na tych wszystkich, którym udało się oprzeć. Warto sięgać często myślami do powodów, które zaważyły na podjęciu kroków, by skończyć z nałogiem. Zdrowie dziecka jest przecież najważniejsze.
  • Traktuj rzucenie palenia jako coś nieodwołalnego
Trzeba przyzwyczaić się do życia bez papierosa i powiedzieć sobie stanowczo, że to koniec z nałogiem.
  • Traktuj dziecko jako największą inspirację
Pamiętaj, że nosisz w swoim łonie maleństwo, które jest dla ciebie najważniejsze, a to oznacza, że musisz zrobić wszystko, by zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo.
  • Spróbuj znaleźć wsparcie
Dużo osób zmaga się z nałogiem i czuje się tak samo jak ty, dlatego można poszukać u nich wsparcia. Jest wiele organizacji i form pomocy, które mogą pomóc pożegnać się z nałogiem, dlatego czasem warto z nich skorzystać.
  • Jeśli nie uda się na początku, próbuj jeszcze raz
Uzależnienie od nikotyny jest dość powszechne i wbrew pozorom ciężko jest się z nim uporać. W sytuacji gdy za pierwszym razem walka nie udała się, należy ją powtarzać aż do skutku. Warto wiedzieć, że przyszłe mamy nie mogą używać plastrów nikotynowych, pastylek do ssania ani gum antynikotynowych, gdyż mogą one być szkodliwe dla dziecka.

Komentarze do: Bierne palenie a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz