Szukaj

Ruchy dziecka w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Która przyszła mama nie uwielbia czuć jak jej maluszek rusza się w brzuchu. Jest to bardzo przyjemne uczucie świadczące, o tym, że dziecko rozwija się dobrze. Na samym początku ciąży ruchy nie są tak bardzo odczuwalne z powodu małych rozmiarów malca. Jednak z czasem mama zaczyna odczuwać delikatne ruchy, kopnięcia a nawet czkawkę dziecka.


Czemu dziecko się porusza?

Większość kobiet ciężarnych odczuwa ruchy dziecka dopiero ok. 20 tygodnia. Nie oznacza to, że dziecko nie porusza się w brzuchu wcześniej. Brak wcześniejszych ruchów jest związane z wielkością płodu oraz z otaczającym go wodami płodowymi, które są stosunkowo duże. Z czasem odczuwa się silniejsze ruchy, gdy przestrzeń w macicy maleje.

Dziecko się porusza, ponieważ ćwiczy mięśnie, żeby po urodzeniu funkcjonowały one jak najlepiej. Mogą to być ćwiczenia zginania głowy, łapania pępowiny, ssania kciuka a nawet występującej czkawki. Początkowo ćwiczenia te będą odczuwalne jako delikatne dotknięcia. Jest to na pewno niezapomniana chwila dla mamy, gdyż w tym czasie tworzy się silniejsza relacja matka - dziecko. Wtedy kobiety uświadamiają sobie na dobre, że pod sercem rozwija się żywa istota.

W późniejszych miesiącach fikanie koziołków dziecka przybierają na sile…są to tzw. kopnięcia.  W miarę rozwoju dziecka staną się one wyraźniejsze i pewniejsze. Czkawkę malca przyszła mama będzie odczuwała jako rytmiczne delikatne uderzenia trwające jakiś czas. Mogą również pojawić się wybrzuszenia na powierzchni brzucha wtedy dziecko wypycha, którąś cześć ciała jak np. kolanko, rączkę, stopkę. Na pewno dla Twojego partnera odczucie czy widok takich dotknięć będzie nie lada przeżyciem.


Kiedy ruchy dziecka są najbardziej aktywne?

Oczywiście nie wszystkie dzieci są bardzo aktywne. Niektóre pokazują swoje istnienie za pomocą delikatnych ruchów, inne zaś potrafią dać serię „kopniaków”, które mogą uniemożliwić przyszłej mamie spanie w nocy. Jeżeli chcesz dziecko uspokoić możesz spróbować ty lub Twój partner pogłaskać brzuszek.

Ruchy dziecka są, również uzależnione od pory dnia i trybu życia mamy.  Większą aktywność malca można odczuć kiedy kobieta leży i się relaksuje lub zaraz po posiłku. W godzinach porannych oraz późnym wieczorem, również mogą się takie ruchy nasilić. Kiedy kobieta jest zmęczona lub długo pracuje malec nie otrzymuję przez łożysko wartości odżywczych i tlenu, więc oszczędza siły i się nie porusza. Zmiana aktywności jest więc uwarunkowana z trybem snu i czuwania dziecka oraz mamy.

Bardzo ważnym przeżyciem dla obojga rodziców jest badanie ultrasonograficzne, kiedy mogą obserwować na ekranie ruchy swojego malca. Jeżeli podczas ciąży kobieta zauważy, że ruchy dziecka gwałtowanie ustały lub przez kilka godzin nie są one w ogóle odczuwalne powinnaś wtedy zgłosić się do lekarza, gdyż mogą to być złe objawy. Powinno cię zaniepokoić brak ruchów zaraz po posiłku lub gdy odpoczywasz, gdyż wtedy aktywność dziecka powinna być największa. Lekarza za pomocą kardiografu i ultrasonografu sprawdzi czy rozwój dziecka jest prawidłowy i co może oznaczać brak tych ruchów. Oczywiście nie oznacza to, że obsesyjnie przyszła mama musi liczyć z zegarkiem w ręku ruchy malca.

Tak czy inaczej fikanie koziołków przez dziecko jest jednym z przyjemniejszych elementów ciąży, który w sposób bezpośredni rodzi więź między mama a dzieckiem. Jest to także oznaka dobrego rozwoju dziecka, która własnym okiem możesz zauważyć. Nie zapominajmy o tatusiach, którzy dzięki dotykowi brzucha i odczuwalnych ruchach mogą również tworzyć więź ze sowim dzieckiem.

Komentarze do: Ruchy dziecka w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz