Szukaj

Test zintegrowany w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Test zintegrowany jest badaniem polegającym na przeprowadzaniu dwóch procedur ultrasonografii i morfologii krwi pod kierunkiem pomiaru przezierności karkowej oraz oznaczenia stężenia PAPP - A. Jest to jednym z najnowszych badań wykrywających miedzy innymi zespół Downa.


Pierwsza część wykonywana jest w między 11 a 14 tygodniem ciąży. Podczas tego testu przeprowadzane jest badanie USG, które pozwala lekarzowi na określenie wieku ciąży oraz zmierzyć przezierność karkową. Potem zostaje pobrana próbka krwi w celu zmierzenia poziomu osoczowego białka ciążowego A.

Druga część wykonywana jest między 16 a 18 tygodniem ciąży. Podczas tego badania jest pobierana próbka krwi w celu zmierzenia poziomu:

•    Alfa- fotoproteina,
•    Wolnej frakcji beta gonadotropina kosmówkowej,
•    Wolnego estriolu,

•    Inhilibibiny A

Wyniki po przeprowadzonym teście przyszła mama otrzymuje po dokonaniu obu procedur. Połączenie obu wyników daje pełen oraz badania posiewowego. Test zintegrowany pozwala na określenie ryzyka wystąpienia zespołu Downa nawet do 85%. Wykorzystuje się go również do ustalenia czy istnieje ryzyko rozszczepu kręgosłupa lub bezmózgowia. Badanie takie ma dużą skuteczność jeśli chodzi o wykluczenie powyższych wad. Ciężarna powinna się zdecydować na takie badanie w celu uspokojenia swojej obawy na temat zdrowia własnego dziecka.

Takie badanie nie jest niebezpieczne dla dziecka. Ultrasonografia oraz pobranie krwi jest bezbolesne dla przyszłej mamy. Oprócz testu zintegrowanego lekarz zaleci przeprowadzenie innych badań krwi w celu ocenienia wystąpienia u dziecka wad wrodzonych. W szczególności są one przeprowadzane kiedy u jednego z rodziców występuje wada genetyczna, w rodzinie były jakieś wady wrodzone lub gdy kobieta urodziła już wcześniej dziecko z wadą genetyczną.

Komentarze do: Test zintegrowany w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz