Szukaj

Ciało kobiety po porodzie

Podziel się
Komentarze2

Każda kobieta zaraz po porodzie chciałaby wrócić do swojej normalnej wagi jednak zajmuje to trochę czasu. Kiedy mama wraca do domu po narodzinach dziecka i staje przed lustrem jest załamana swoim wyglądem. Jest to jednak normalne. Nie powinnaś się przejmować tym jak wyglądasz, gdyż twoje ciało również potrzebuje czasu by zacząć normalnie funkcjonować. Wiadomo, że jest ono obrzęknięte po tak ciężkim okresie.


Po powrocie ze szpitala kobieta będzie cała spuchnięta. Może zauważyć obrzęk stóp, nóg i rąk. W takich wypadkach najlepszy będzie wypoczynek. Unoszenie kończyn dolnych w czasie leżenia trochę wyżej, na pewno poprawi krążenie. Dobrze, również zrobią kąpiele w ciepłej wodzie.

Szwy, które kobiecie zostały założone po porodzie zazwyczaj są rozpuszczalne. Dotyczy to w szczególności szwów zakładanych na pochwie. Ważne jest, aby dbać o higienę miejscy intymnych, aby nie doszło do zakażenia bądź rozwinięcia się problemów grzybiczych.

Oddawanie moczu w takim czasie może stanowić problem i powodować pieczenie. Odczuwalne jest to szczególnie u kobiet, które rodziły w naturalny sposób i maja pozszywane krocze. Podczas oddawania moczu można polewać krocze ciepła wodą co uśmierzy ból. Wypróżnienie również może być zahamowane z powodu przeżyć porodowych. Jednak po kilku dniach powinno wszystko wrócić do normy.


Kobietę nie powinno martwić wydostawanie się z pochwy krwawej wydzieliny (lochii). Jest to normalne po porodzie i może trwać do kilku tygodni po urodzeniu dziecka. Przypomina to obfite miesiączki. Lekarze w tym czasie zalecają używanie podpasek, gdyż są one bezpieczniejsze niż tampony, po których może dojść do infekcji dróg rodnych. Krwawienie te z czasem ustanie i zmieni kolor na coraz jaśniejszy. Jeżeli kobieta zauważy pojawiające się skrzepy lub nie ładny zapach wydzieliny powinna poinformować o tym lekarza, gdyż może to oznaczać infekcję lub niedostateczne wydalenie po porodzie łożyska. Możliwe jest, że w tym czasie kobieta będzie zmuszona zażywać antybiotyki.

Kolejną dolegliwością, którą kobieta może odczuć po urodzeniu dziecka są bóle poporodowe. Są one związane z obkurczaniem się macicy. Może być on szczególnie uciążliwy podczas karmienia dziecka piersią. Gorące kąpiele lub zażywanie środków przeciwbólowych powinno pomóc w zwalczaniu tej dolegliwości.

Po porodzie, również zmianie ulęgną piersi kobiety, które napełnia się pokarmem. Jeżeli kobieta zdecyduję się na karmienie swojej pociechy będą one na  pewno większe i twardsze niż normalnie.

Ciało kobiety ulega zmianie po porodzie. Jednak nie jest to powodu załamania. Trzeba się cieszyć z macierzyństwa i zająć nowo narodzonym dzieckiem. Oczywiście nie można zapominać o sobie.  Ćwiczenia po porodzi e, odpowiednie odżywianie sprawią, ze kobieta na pewno kilka miesięcy po ciąży zapnie się w swoje ulubione spodnie.

Komentarze do: Ciało kobiety po porodzie (2)

agamm
agamm 28-02-2012 12:23

szare mydło/provag żel

1

mnie najbardziej w połogu pomagało szare mydło-chyba dlatego że wysusza rany krocza i wspomaga gojenie, do tego raz dziennie stosowałam antybakteryjny provag żel, bo płyny do higieny intymnej mnie uczulają, a ten żel ma ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
krychaa
krychaa 02-03-2011 18:54

Kobieta po porodzie

1

nie znam kobiety, która by się idealnie czuła i wyglądała po porodzie - właściwie wszystkim moim koleżankom i mnie dokuczało zmęczenie, osłabienie i zwyczajny brak siły po porodzie. bardzo ważna jest odpowiednia dieta, d... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze