Szukaj

Promieniowanie rentgenowskie a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Ciąża jest bardzo specyficznym okresem w życiu kobiety. Powoduje ona, również niemożność przeprowadzania wszystkich badań w czasie jej trwania. Jednym z nich jest prześwietlenie rentgenowskie. Promieniowanie, które jest stosowane podczas tego badania może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu.


Jak szkodliwe jest to badanie zależy oczywiście od dawki promieniowania i miejsca, w którym było ona dokonane. Kobieta narażona na promieniowanie rentgenowskie szczególnie w I trymestrze ciąży może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziecka.

Ważne jest aby uprzedzić wcześniej lekarza przed dokonaniem zdjęcia RTG. Zalecane jest ona jedynie w przypadkach zagrażających życiu kobiety. Wtedy, kiedy musi być już wykonane podjęte są wszelkie środki, aby zmniejszyć oddziaływanie promieniowania na nienarodzone dziecko. Brzuch ciężarnej osłonięty jest fartuchem ołowiowym oraz badanie jest wykonywane pod nadzorem radiologa.


W dzisiejszych czasach aparaty rentgenowskie są wyższej klasy. Lekarze dysponują nowoczesną aparaturą, która wysyła niewielką dawkę promieniowania jednak nawet one mogą być szkodliwe dla płodu w pierwszych miesiącach jego rozwoju. Takie promieniowanie może doprowadzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego malca.
Czasami kobieta nie wie, ze jest w ciąży a ma umówioną wizytę np. u dentysty wraz z prześwietleniem zęba. Najlepiej jest w takich wypadkach umawiać się w pierwszej fazie cyklu miesięcznego, gdy jest gwarancja, że kobieta nie jest w ciąży. Kiedy jednak podejrzewa ona możliwość dojścia do zapłodnienia powinna poinformować dentystę bądź innego lekarza o tym.

Najlepiej jest, aby kobieta, która jest już w ciąży nosiła zawsze ze sobą kartę ciążową, gdyż w przypadku wystąpienia jakiegoś wypadku ratownicy będą wiedzieli jak mają postąpić podczas wykonywanych badań. 
Ostatnio, również na panel dyskusyjny weszła  rola oddziaływania mikrofalówek na organizm ludzki. Pomimo tego, że na razie nie potwierdzono jak bardzo ma ona niekorzystny wpływ to wiadomo, że może ona szkodzić rozwijającemu się zarodkowi. Dlatego jeżeli jest taka możliwość przyszła mama powinna jak najmniej korzystać z takiego urządzenia szczególnie na początku ciąży.

Komentarze do: Promieniowanie rentgenowskie a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz