Szukaj

Czy malowanie paznokci w ciąży jest szkodliwe?

Podziel się
Komentarze0

To pytanie może wydawać się dziwne. Jednak wiele kobiet zastanawia się nad nim. Zdania, co do malowania paznokci w ciąży są podzielone zarówno wśród środowisk lekarskich jak i kosmetycznych. Jest to podoby problem do farbowania włosów w ciąży, który również budzi kontrowersje. Jedno jest pewne, że w ciąży paznokcie rosną dużo szybciej, dlatego potrzebują one odpowiedniej pielęgnacji.


Działanie hormonalne w ciąży sprzyja porostowi paznokci. Jest ono dwa albo nawet trzy razy szybsze niż w okresie przed ciążą. Ważne jest zatem, aby w tym trudnym okresie nie zapominać o dłoniach i paznokciach.  Szczególnie na początku ciąży kiedy są one najsłabsze. Potem zazwyczaj wzrost progesteronu w drugim trymestrze ciąży sprawi, że będą one mocniejsze i ich stan ulegnie poprawie.

Jeżeli kobieta korzysta z usług kosmetyczki ważne jest, aby przed wizytą poinformowała ją o swoim stanie.  Jest to związane z używaniem środków do pielęgnacji paznokci, które mogą być w tym czasie dla ciebie uczulające. W czasie ciąży odporność organizmu kobiety jest osłabiona, dlatego należy uważać na narzędzi, które używa kosmetyczka. Dobra ich sterylizacja zapobiegnie zakażeniu różnego typu wirusami.


Czy w czasie ciąży można nosić sztuczne paznokcie?

Lekarze są zgodni co do jednego, że akryl stosowany na paznokcie jest szkodliwy dla płodu. Może on zawierać toksyny, które będę niekorzystnie działać na nienarodzone dziecko. Dlatego nie zaleca się zakładania tipsów i innych sztucznych paznokci.

Cała prawda o malowaniu paznokci

Powstało wiele mitów na temat malowania paznokci. Jednak prawda jest taka, że nie mają one zbytniego wpływu na rozwój płodu. W dzisiejszych czasach nie stwierdzono, aby związki chemiczne znajdujące się w lakierze miały wpływ na organizm. Oczywiście istnieją szkodliwe składniki takie jak Ftalany, do których środowiska ekologiczne mają zastrzeżenie.

Przeprowadzono badania, które potwierdził, że zbyt duża dawka tej substancji może niekorzystnie wpływać na rozwój narządów rozrodczych szczególnie u chłopców.

Obecnie producentom zakazano stosowania zbyt wysokiego stężenia tej substancji w lakierach . Każda przyszła mama dla swojego bezpieczeństwa powinna jednak czytać skład środków składających się na lakier do paznokci, by ewentualnie używać kosmetyków, które nie zawierają ftalanów.

Paznokcie są ozdobą kobiety, dlatego nie powinno się zapominać o ich dbaniu. Pamiętajmy jednak, żeby jednak unikać szkodliwych substancji, które mogą zagrażać dziecku. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który udzieli porady jakie środki możemy brać by wzmocnić paznokcie i czy zabiegi kosmetyczne nie są szkodliwe dla płodu.

Komentarze do: Czy malowanie paznokci w ciąży jest szkodliwe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz