Szukaj

Rekonwalescencja po cięciu cesarskim

Podziel się
Komentarze1

Cięcie cesarskie jest formą porodu, w której bierzesz mniejszy udział niż podczas rozwiązania metodą naturalną. Pomimo tego, że nie musiałaś przeć aby twoje dziecko przyszło na świat i inni wykonywali ta pracę za ciebie, okres powrotu do normalnej formy jest znacznie dłuższy niż w wypadku kiedy rodziłabyś siłami natury.Należy pamiętać, że ten typ porodu jest normalna operacją chirurgiczną podczas, której zostały nacięte powłoki brzuszne i macica w celu wydobycia maleństwa na świat. Podczas niej zostaje naruszone wiele tkanek, które muszą się wygoić, a to przecież zajmuje trochę czasu. Najgorsze są jednak pierwsze dwie doby. Szczególnie kiedy matka przykuta jest do łóżka i odczuwa ból.

Zaraz po cięciu cesarskim możesz się spodziewać bólu, który towarzyszy zrastającym się tkanką. Z czasem będzie się on zmniejszał. Na pewno w takim wypadku będą pomocne wszelki środki przeciwbólowe. Jeżeli karmisz piersią skonsultuj się z lekarzem, które w twoim wypadku będą możliwe do zażywania.

Opatrunek jaki został założony na twoim brzuchu nie powinien być poddawany żadnemu wodnemu dotykowi. Najlepiej w takim wypadku kupić jakiś ochronny plaster wodoodporny. Blizna jaka się kryje pod opatrunkiem będzie bolesna i wrażliwa przez kilka tygodni. Aby jej nie uszkodzić lepiej zakładać bardziej luźniejszą odzież.  Możesz w okolicy blizny czuć miejscowe bóle takie jak ukłucia, ciągnięcie itp. Z czasem może pojawić się dolegliwość jaką jest swędzenie. Warto poprosić lekarza, aby polecił coś przeciwświądowi.

Zobacz również:Zagojona rana będzie miała na początku różowawy kolor potem jednak zaniknie. Kiedy nastąpi jej zagojenie możesz ja przemywać wodom i mydłem. Pamiętaj o odpowiedniej higienie i dbaniu o bliznę, aby nie wdało się do niej zakażenie, gdyż ono tylko przedłuży twoja rekonwalescencję. Jeżeli jednak zauważysz, że ból nie ustępuje a skóra wokół blizny jest czerwona i sączy się z niej coś w rodzaju ropy natychmiast zgłoś się do lekarza. Takie objawy są typowe dla zakażenia jakie mogło dojść w ranie.

Jeśli chodzi o twoje życie intymne, cięcie cesarskie nie różni się za bardzo od porodu naturalnego. Przeciwwskazania są takie same. Najwcześniej możesz rozpocząć współżyć po 4 tygodniach od porodu. Najlepiej jednak zaczekać z seksem do czasu zagojenia się rany.

Kiedy dojdziesz już do siebie warto rozpocząć ćwiczenia fizyczne. Pozwoli ci powrócić do dawnej sprawności. Ważne jest, aby nie zapominać o ćwiczeniach mięśni Kegla, gdyż ciąża nadwyrężyła je znacznie nadwyrężyła. Ćwicz jednak powoli i równomiernie.

Rekonwalescencja po cięciu cesarskim jest długa. Musisz się przygotować na to, że będzie trwała nawet kilka miesięcy. Jednak dużo odpoczynku i zastosowanie się do zaleceń lekarza na pewno skróci czas powrotu do sprawności, którą miałaś przed ciążą i porodem.

Komentarze do: Rekonwalescencja po cięciu cesarskim (1)

myszysko
myszysko 27-04-2011 10:37

Ortografia

1

Trudno czytać tekst, a co dopiero traktować poważnie, kiedy w nim pełno błędów ortograficznych. Może merytorycznie nie jest najgorzej, (choć te kilka miesięcy rekonwalescencji to gruba przesada)ale orty odpychają.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze