Szukaj

Rekonwalescencja po cięciu cesarskim

Podziel się
Komentarze1

Cięcie cesarskie jest formą porodu, w której bierzesz mniejszy udział niż podczas rozwiązania metodą naturalną. Pomimo tego, że nie musiałaś przeć aby twoje dziecko przyszło na świat i inni wykonywali ta pracę za ciebie, okres powrotu do normalnej formy jest znacznie dłuższy niż w wypadku kiedy rodziłabyś siłami natury.Należy pamiętać, że ten typ porodu jest normalna operacją chirurgiczną podczas, której zostały nacięte powłoki brzuszne i macica w celu wydobycia maleństwa na świat. Podczas niej zostaje naruszone wiele tkanek, które muszą się wygoić, a to przecież zajmuje trochę czasu. Najgorsze są jednak pierwsze dwie doby. Szczególnie kiedy matka przykuta jest do łóżka i odczuwa ból.

Zaraz po cięciu cesarskim możesz się spodziewać bólu, który towarzyszy zrastającym się tkanką. Z czasem będzie się on zmniejszał. Na pewno w takim wypadku będą pomocne wszelki środki przeciwbólowe. Jeżeli karmisz piersią skonsultuj się z lekarzem, które w twoim wypadku będą możliwe do zażywania.

Opatrunek jaki został założony na twoim brzuchu nie powinien być poddawany żadnemu wodnemu dotykowi. Najlepiej w takim wypadku kupić jakiś ochronny plaster wodoodporny. Blizna jaka się kryje pod opatrunkiem będzie bolesna i wrażliwa przez kilka tygodni. Aby jej nie uszkodzić lepiej zakładać bardziej luźniejszą odzież.  Możesz w okolicy blizny czuć miejscowe bóle takie jak ukłucia, ciągnięcie itp. Z czasem może pojawić się dolegliwość jaką jest swędzenie. Warto poprosić lekarza, aby polecił coś przeciwświądowi.


Zagojona rana będzie miała na początku różowawy kolor potem jednak zaniknie. Kiedy nastąpi jej zagojenie możesz ja przemywać wodom i mydłem. Pamiętaj o odpowiedniej higienie i dbaniu o bliznę, aby nie wdało się do niej zakażenie, gdyż ono tylko przedłuży twoja rekonwalescencję. Jeżeli jednak zauważysz, że ból nie ustępuje a skóra wokół blizny jest czerwona i sączy się z niej coś w rodzaju ropy natychmiast zgłoś się do lekarza. Takie objawy są typowe dla zakażenia jakie mogło dojść w ranie.

Jeśli chodzi o twoje życie intymne, cięcie cesarskie nie różni się za bardzo od porodu naturalnego. Przeciwwskazania są takie same. Najwcześniej możesz rozpocząć współżyć po 4 tygodniach od porodu. Najlepiej jednak zaczekać z seksem do czasu zagojenia się rany.

Kiedy dojdziesz już do siebie warto rozpocząć ćwiczenia fizyczne. Pozwoli ci powrócić do dawnej sprawności. Ważne jest, aby nie zapominać o ćwiczeniach mięśni Kegla, gdyż ciąża nadwyrężyła je znacznie nadwyrężyła. Ćwicz jednak powoli i równomiernie.

Rekonwalescencja po cięciu cesarskim jest długa. Musisz się przygotować na to, że będzie trwała nawet kilka miesięcy. Jednak dużo odpoczynku i zastosowanie się do zaleceń lekarza na pewno skróci czas powrotu do sprawności, którą miałaś przed ciążą i porodem.

Komentarze do: Rekonwalescencja po cięciu cesarskim (1)

myszysko
myszysko 27-04-2011 10:37

Ortografia

1

Trudno czytać tekst, a co dopiero traktować poważnie, kiedy w nim pełno błędów ortograficznych. Może merytorycznie nie jest najgorzej, (choć te kilka miesięcy rekonwalescencji to gruba przesada)ale orty odpychają.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze