Szukaj

Herbatki ziołowe a zajście w ciążę

Podziel się
Komentarze1

Chcesz zajść w ciążę i zastanawiasz się, czy herbatki ziołowe Ci w tym pomogą? A może wręcz przeciwnie, obawiasz się, że zaszkodzą? Zanim zrobisz sobie kolejną filiżankę naparu, sprawdź skład, gdyż nie wszystkie zioła sprzyjają kobiecej płodności.

Herbatki ziołowe a zajście w ciążę

Jeśli lubisz herbatki ziołowe i planujesz powiększenie rodziny, przed zakupem powinnaś sprawdzić skład na opakowaniu. Otóż są zioła, które wpływają pozytywnie na proces zapłodnienia, lecz są też takie, których spożywanie nie do końca jest bezpieczne. Zorientuj się co pić, a czego unikać.

Jakie zioła pomagają?

Kobiety bez najmniejszych oporów mogą sięgać po niepokalanka pospolitego. Harmonizuje on gospodarkę hormonalną, normalizując wydzielanie prolaktyny, a także stabilizuje fazę ciałka żółtego, dzięki czemu wspomaga owulację, pozytywnie wpływając na płodność kobiety. Do innych ziół stosowanych w celu zwiększenia szansy na zajście w ciążę należą:
  • przywrotnik (wzmacnia macicę, stymuluje jajeczkowanie, polepsza wytwarzanie progesteronu/gestagenu oraz ma działanie przeciwskurczowe)
  • aletra lecznicza (wspomaga dojrzewanie pęcherzyka jajnikowe)
  • rozmaryn (stymuluje owulację)
  • czarny głóg (zwiększa cyrkulację krwi w macicy)
  • majeranek (oddziałuje pozytywnie na błonę śluzową oraz środowisko pochwy)
  • koniczyna czerwona (pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej).
Poza tym, wspomagająco na układ rozrodczy działają również: pokrzywa, wiesiołek, pluskwica groniasta, dzięgiel.
Bez obaw można pić napary z mięty pieprzowej, cytrusów i imbiru. Bezpieczne są również herbaty czarne, jak Earl Grey czy English Breakfest, jednakże również w umiarkowanej ilości. Starając się o dziecko, nie powinnaś spożywać zbyt dużo kofeiny, a w jednej takiej filiżance herbaty czarnej, może znajdować się od 40 do 60 mg tej substancji.


1-2 łyżeczki ziół (chyba, że instrukcja na opakowaniu mówi inaczej), należy zalać gorącą wodą i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Nie powinno pić się więcej, niż 2-3 szklanek naparu w ciągu dnia.

Co szkodzi?

Do ziół, których zwykle unika się, ze względu na negatywny wpływ na płodność, zaliczamy: bylicę boże drzewko, bylicę pospolitą, berberys, liście malin, jałowiec, korzeń mandragory, piołun, wrotycz pospolity, gałkę muszkatołową, miętę polną, żywotnik i sennę. Niektóre źródła do wyliczanki tej dodają: koper włoski, rumianek, szałwię czy łopian. Zioła takie zazwyczaj utrudniają, bądź całkowicie uniemożliwiają zapłodnienie, a następnie zagnieżdżenie się zarodka. Mogą nawet powodować poronienia.


O dziwo, zielona herbata, tak polecana w celach zdrowotnych, nie działa sprzyjająco na płodność kobiety. Otóż, paradoksalnie, zawierając w sobie kwas foliowy, obniża jego skuteczność. A jest to witamina niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu, a także stanowi podstawę składników odżywczych.

Zioła dla mężczyzn

Najbardziej polecanymi preparatemi dla mężczyzn, według medycyny chińskiej są:
  • żeń-szeń (podwyższa stężenie testosteronu oraz liczbę plemników)
  • traganek (poprawia ruchliwość plemników)
Mężczyźni powinni natomiast unikać w dużych ilościach:
  • dziurawca (nie wpływa korzystnie na skład genetyczny plemników)
  • ginkgo biloba (osłabia plemniki)
  • jeżówki purpurowej (zmienia skład główki plemnika, co zmniejsza jego zdolność do wniknięcia w komórkę jajową)

Dokładne informacje na temat, jakie herbatki można pić, a jakich lepiej unikać, nie są jeszcze szczegółowo opracowane. Naukowcy ciągle są w trakcie przeprowadzania badań na temat szkodliwości niektórych ziół. Jednakże jeśli nie znasz składu danej herbaty, gdyż jest ona sprzedawana bez oryginalnego opakowania, np. na targu zdrowej żywności, lepiej zrezygnuj z nabytku. Najlepiej zapytaj swojego lekarza, które zioła i w jakiej ilości możesz pić. Pamiętaj także, że nie wszystkie zioła można łączyć z zażywaniem leków. Na ulotce danego leku powinna znaleźć się informacja na ten temat. Miej również na uwadze, że działanie herbatki ziołowej nie u każdej kobiety jest takie samo. Coś, co pomagało Twojej mamie/babci/koleżance, niekoniecznie musi pomóc Tobie. Każdy organizm jest inny, dlatego jeśli po dłuższym spożywaniu pewnego naparu nie widzisz żadnych efektów, zmień go na inny. Wybór jest duży.

Komentarze do: Herbatki ziołowe a zajście w ciążę (1)

monis90
monis90 16-05-2014 12:17

odchudzanie z głową

1

Wszystko zależy od tego jaki skład mają herbatki na odchudzanie. Ja osobiście odradzam w tym czasie pić takie herbatki. Po ciąży owszem ale też bardziej jestem przekonana do zielonej herbaty. Na chudzianka.pl jest artyku... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze