Szukaj

Ciąża po 35 roku życia

Podziel się
Komentarze0

Obecnie kobiety coraz później decydują się na to aby zajść w ciążę. Wiąże się to przede wszystkim ze spełnieniem własnych ambicji o karierze zawodowej czy ewentualnym przygotowaniu finansowym na rodzicielstwo. Macierzyństwo po 35 roku życia może być dla ciebie skrępowaniem oraz nieść obawy, co do właściwego przebiegu ciąży.

Ciąża po 35 roku życia


Czy wiek mamy ma znaczenie dla ciąży?


Jak już wcześniej było wspomniane rośnie odsetek kobiet, które staja się mamami po 35 roku życia. Fakt, że skończyłaś 35 lat nie musi oznaczać, że będziesz potrzebowała szeregu dodatkowych badań jeśli zajdziesz w ciąże. Niepodważalnym faktem jest jednak to, że czym jesteś starsza tym istnieje większe prawdopodobieństwo na wystąpienie komplikacji w czasie ciąży. Dzieci takich mam są bardziej narażone na wystąpienie rzadkich chorób takich jak zespół Downa, zespół Pataua czy zespól Edwardsa. Jednak wiek nie przesądza, że tak musi być. Oczywiście trzeba pamiętać, że istnieją większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka niż chorego.

Choć ryzyko związane z późną ciążą jest większe niż we wcześniejszym wieku to podjęcie decyzji o założeniu rodziny w takim czasie może mieć inne korzyści przez co minimalizuje inne minusy. Poza tym współczesna medycyna jest na tyle rozwinięta, że można to ryzyko wielce zminimalizować.


Jakie istnieją problemy z późnym macierzyństwem?


Wiesz już o tym, że mogą wystąpić komplikacje w czasie trwania ciąży lub masz większe ryzyko na urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi. Jednak największym problemem okazuje się samo zajście w ciąże. Jest to związane z obniżeniem płodności, która wraz z wiekiem znacznie maleje.Kolejny zagrożeniem szczególnie u kobiet po 40 roku życia jest poronienie, wystąpienie stanu przedrzucawkowego czy wcześniejszego porodu. Kobiety takie zazwyczaj cierpią na nadciśnienie tętnicze, cukrzyce, chorobę wieńcową przez co mogą gorzej przechodzić ciąże. Również akcja porodowa u starszych wiekowo mam jest dłuższa i przeważnie odbywa się za pomocą cięcia cesarskiego. Ma to związek z obniżona elastycznością mięśni oraz stawów. Nie dotyczy to kobiet aktywnych fizycznych u których nie ma z tym problemu.

Pomimo istnienia wielu problemów obecnie medycyna jest wstanie kontrolować stan matki i dziecka przez trwanie całej ciąży. Dzięki badaniom przesiewowym oraz w kierunku wad rozwojowych można ustalić wcześniej czy nasze dziecko dobrze się rozwija. Istnieją, również możliwości kontrolowania chorób przewlekłych u mam przez, co można doprowadzić ciąże do końca pomimo powikłań.

W większości przypadków decyzja o późnym macierzyństwie jest podjęta świadomie. Dlatego warto wcześniej zadbać o to, by później nie wystąpiły żadne problemy. Postaraj się wyeliminować lub zminimalizować jak najwięcej niekorzystnych czynników. Stosowanie zbilansowanej diety, wykonywanie ćwiczeń fizycznych oraz poddanie się dobrej opiece prenatalnej na pewno będzie miało dobry wpływ na twoje późniejsze macierzyństwo. Najważniejsze przy wystąpieniu ciąży w późnym wieku, jest to aby za bardzo nie przejmować się wystąpieniem możliwych problemów tylko cieszyć się ze swojego stanu. Nic tak jak relaks, spokój oraz dobra opieka lekarska przyszłej mamy nie wpływa na dobry rozwój dziecka.

Komentarze do: Ciąża po 35 roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz