Szukaj

Ciąża zaśniadowa

Podziel się
Komentarze0

Ciąża zaśniadowa jest to specjalny rodzaj ciąży, w której łożysko rozwija się nieprawidłowo. Zamiast tego organu powstaje tkanka trofoblastyczna, która ma postać pęcherzyków wypełnionych płynem. Taki zaśniad groniasty powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej.


Jak do tego dochodzi?

Istnieje możliwość nieprawidłowego zapłodnienia, w którym dwa komplety chromosomów ojca łączą się albo z jednym kompletem chromosomów matki i w takim wypadku mamy zaśniad częściowy, albo z żadnym i jest to zaśniad całkowity. Komórka taka gdy dochodzi do zapłodnienia szybko rozrasta się w macicy. Większość takich przypadków jest dość szybko diagnozowana. Problem polega na tym, że taka ciąża kończy się zawsze poronieniem.

Na szczęście obecnie występuje bardzo mało takich przypadków. Bardziej zagrożone wystąpieniem takiej ciąży są:
  • kobiety, które mają poniżej 15 roku życia oraz kobiety po 45 roku życia.
  • kobiety, które stosują diety ubogie w karoten,
  • kobiety, u której miała miejsce już taka ciąża,
  • kobiety, które wcześniej poroniły,
  • kobiety z zaburzeniami owulacji,

Jakie są objawy ciąży zaśniadowej?


Przede wszystkim kobieta może zauważyć:
  • plamienia w postaci brązowawych upławów,
  • nasilone pojawienie się nudności oraz wymiotów,
  • ból w postaci dokuczliwych skurczy w podbrzuszu,
  • wysokie ciśnienie krwi,

Lekarz na podstawie badania USG może potwierdzić wystąpienie takiej ciąży poprzez diagnozę macicy. Kiedy u kobiety ma miejsce taki nietypowy przypadek macica wydaje się znacznie większa niż wynika to z wyniku przebiegu ciąży. Spowodowane jest to szybko rozrastającymi się pęcherzykami wypełnionymi płynem. Na badaniu USG w przypadku takiej ciąży nie wykrywa się tkanek embrionu pomimo podwyższonego stężenia hCG. Może pojawić się również krwawienie do jamy macicy lub z pochwy, gdyż nie wykształca się łożysko.

Jak wygląda leczenie takiej ciąży?

Objawy ciąży zaśniadowej mogą być mylone z objawami normalnej ciąży, dlatego po zauważeniu niepokojących zmian należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku podejrzenia takiej ciąży zrobione zostanie badanie US, który wykryje nieprawidłowości. W takim wypadku należy usunąć wszystkie nieprawidłowe tkanki poprzez wyłyżeczkowanie macicy. Jest to bardzo ważne, gdyż nie wyleczona ciąża zaśniadowa może przerodzić się w raka kosmówki. W ostateczności przy wystąpieniu komplikacji może dojść do usunięcia macicy. Lekarz po przeprowadzonym leczeniu na pewno poleci wstrzymać się z kolejną ciążą przez przynajmniej rok.

Do dzisiaj lekarze nie są pewni co do przyczyn rozwijania się ciąży zaśniadowej, dlatego nie ma recepty by jej zapobiec wcześniej. Jak już było powyżej nadmienione  w większości przypadkach dochodzi do samoistnego zakończenia ciąży. Ważne jest wcześniejsze rozpoznanie i leczenie tego typu ciąży, gdyż może to rzutować na późniejszą płodność kobiety.

Komentarze do: Ciąża zaśniadowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz