Szukaj

Wady wrodzone u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Pierwszy trymestr ciąży, czyli okres od 1 do 12 tygodnia ciąży, to czas, kiedy przyszła mama oswaja się z nową rolą i zaczyna kierować całą swoją uwagę na dziecko. Jest to okres niezywkle ważny, ponieważ od momentu stwierdzenia ciąży przyszła mama nie może już pić alkoholu i palić papierosów. W przeciwnym razie może to poważnie odbić się na płodzie.

Wady wrodzone u dzieci

Pierwszy trymestr to czas dużych zmian. Łożysko wytwarza hormony, które mają wpływ na cały organizm. Zmiany mogą powodować u przyszłej mamy zmęczenie, mdłości i wymioty, zwłaszcza rano. Kobieta mając świadomość, że nosi w sobie drugie istotą, staje się bardziej uważna i wrażliwa, czasami może być rozdrażniona.

Jeżeli chodzi o rozwój dziecka, to w pierwszym tygodniu komórka wielokrotnie się dzieli, powraca do macicy i zagnieżdza się w błonie śluzowej. Z tego powstanie zarodek, łożysko oraz pępowina. Pierwsze narządy u dziecka powstają od trzeciego tygodnia. Już do piatego tygodnia u dziecka rozwija się ośrodkowy układ nerwowy, głowa, oczy, usta, a także układ trawienny. Dziecku zaczyna bić serce, pojawiają się zalążki rąk i nóg, a także szkielet. Od ósmego tygodnia dziecko to już nie zarodek - to płód. Pod koniec pierwszego trymestru długość płody wynosi od 7 do 9 centymetrów długości.

Bardzo ważne są w tym czasie (jak również w ciągu całej ciąży) są badania lekarskie. Lekarz przeprowadza z przyszłą mamą wywiad, wykonuje badanie ginekologiczne i ocenia wydzelinę pochwy pod mikroskopem. Lekarz zleci ponadto analizy laboratoryjne, które dadzą obraz krwi matki dziecka. Wykonywane są także w tym czasie badania mające na celu wykrycie kiły i zapalenia wątroby typu B.

Niestety może zdarzyć się tak, że u dziecka stwierdzi się wadę wrodzoną. Czym są wady wrodzone? Są to anatomiczne i funkcjonalne nieprawidłowości, które wystepują w obrębie tkanek czy narządów. Wady są nabywane w okresie życia płodowego. Za wady odpowiedzialne są geny rodziców. Przyczyniać się mogą do nich również czynniki środowiskowe: spożywanie alkoholu, palenie papierosów lub wdychanie dymu tytoniowego, infekcje wirusowe a także niektóre leki. Może zdarzyć się równiez tak, że za wady wrodzone będą odpowiedzialne zarówno czynniki środowiskowe i genetyczne. Do najgroźniejszych zalicza się wady rozwojowe układu nerwowego i serca.


Pierwszy trymestr ciązy jest bardzo ważny, ale jednocześnie niebezpieczny w rozwoju dziecka, ponieważ w tym czasie tworzą się wymienione już narządy. Zarodek jest niestety wrażliwy na czynniki zewnetrzne, co może sprzyjać wystąpieniu wad rozwojowych.


Badanie USG jest bardzo pomocne w ocenie wystąpienia potencjalnych wad. Dlatego po prostu trzeba poddawać się regulanie wszelkim badaniom zlecanym przez lekarza prowadzącego. Oprócz badań USG przydatne są badania DNA (pozwolą na ustalenie ewentualnych nieprawidłowości w genach rodziców i tym samym na szybsze wykrycie wady), badania biochemiczne i rezonans magentyczny.

Jednak żeby mieć jak największą pewność czy dziecko może miec wady wrodzone, warto zrobić test PAPP-A, które jest badaniem genetycznym. Badanie to wykonuje się właśnie w pierwszym trymestrze ciąży. Jak żadne inne badanie, wykrywa ono chore płody, co pozwala na wczesną diagnozę.

Przyszła mam musi sobie zdawać sprawę, że sama też może szkodzic swojemu przyszłemu dziecku. Palenie papierosów, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży może doprowadzić do rozszczepienia wargi lub podniebienia u dziecka. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do zaburzeń w rozwoju twarzy. Podobne skutki mogą wywołac niektóre leki czy nieprawidłowe odżywianie.

Jakie wady wrodzone mogą grozić dziecku?
  • wady serca - są najczęstszymi, jakie występują u dzieci, ich powstaniu sprzyjają czynniki genetyczne, czynniki położnicze, działanie substancji szkodliwych (papierosy, narkotyki) oraz choroby matki,
  • wady mózgu - ich przyczynami moga być uwarunkowania genetyczne lub czynniki środowiskowe, ponadto duzy wpływ maja niedobory witamin i składników odżywczych, infekcje wirusowe i złe warunki życia matki, żeby tego uniknąć, wykonuje się badania prenatalne, do wad mózgu zalicza się: bezmózgowie, przepukline mózgową, przepuklinę mózgowo-rdzeniową, małomózgowie prawdziwe i wielkomózgowe,
  • wady w układzie kostno-stawowym - dotyczą narządu ruchu, obejmują: kosci, stawy oraz mięśnie, do wad zalicza się np. dysplazję stawu biodrowego, krzywiznę, wrodzone zwichnięcie stawu kolanowego.
Czy przyszła mama może zapobiec powstaniu wady wrodzonej? Na pewno bardzo ważna jest stała kontrola lekarska i poddawanie się specjalistycznym badaniom, przyszła mama nie może także pić alkoholu i palić papierosów, a także prawidłowo się odzywiać, dbać o warunki w jakich przebywa.


Autor:
Katarzyna Bolesta

Komentarze do: Wady wrodzone u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz