Szukaj

Wady serca u płodów mogą spowodować depresję u ciężarnych

Podziel się
Komentarze0

Wady serca to najczęstsze przypadki wad wrodzonych u noworodków. Dzieci, u których rozpoznano wadę serca w okresie prenatalnym, są jednak mniej chore niż te, u których wadę stwierdzono w pierwszych miesiącach życia. Chorobę wieńcową można rozpoznać już u płodu, dlatego przyszłe matki mogą się już wcześniej na to przygotować i odpowiednio zaplanować poród.Najnowsze badania, opublikowane w Journal of Pediatrics pokazują, że po diagnostyce prenatalnej powszechne u kobiet są depresja, stres pourazowy i lęk.

Diagnostyka prenatalna CHD jest stresującym wydarzeniem dla rodziców, mogącym mieć wpływ na nastrój i niepokój. Stres wiąże się z płodowymi zaburzeniami układu podwzgórze-przysadka-nadnercze, niskim wzrostem wewnątrzmacicznym, narodzinami wcześniaków i noworodków.

Dlatego też zdrowe relacje partnerskie i umiejętność radzenia sobie ze stresem są tak ważne dla kobiet w ciąży.


- Nasze badania potwierdzają tezę, że macierzyńskie wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne, ponieważ może pozwolić na ewentualną poprawę zdrowia kobiety i samego płodu – uważa Jack Rychlik z Cardiac Center szpitalu dziecięcego w Filadelfii.

Dr Rychlik i jego współpracownicy badali kobiety, u płodów których zdiagnozowano poważne choroby wieńcowe.

Po dwóch, czterech tygodniach po wstępnej diagnozie dla wielu z nich udało się sporządzić portret psychologiczny, czyli to, jak radzą sobie z depresją, lękiem, itp., i pomóc im ograniczyć te czynniki, by same kobiety oraz płody były możliwie najmniej chore.

U kobiet mogą wystąpić następujące etapy zachowań: poczucie winy, zaprzeczenie, gniew, negocjacje, potencjalna akceptacja. Bardzo ważne dla kobiet, u których zdiagnozowano CHD u płodów, jest wsparcie partnera. Lekarze zalecają również terapie dla par.


Komentarze do: Wady serca u płodów mogą spowodować depresję u ciężarnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz