Szukaj

Torbiele jajnika a ciąża

Podziel się
Komentarze0

W czasie ciąży nawet podczas prawidłowego jej rozwoju zdarza się, ze pojawiają się małe torbiele. Obecność ich nie jest groźna i przeważnie zanikają one wraz z rozwojem ciąży. Malutkie torbiele zazwyczaj mają od ok. 2 do 4 cm średnicy. Najczęściej rozpoznaje się torbiele „ciałka żółtego”.


Torbiele w ciąży rozpoznawane są przez badanie ultrasonografem. Czasami zdarza się, ze oprócz torbieli ciałka żółtego występują zwykle torbiele oraz torbiele skórzaste. Ich powstanie wiąże się z niewłaściwą działalnością jajników, które powodują produkcję niewłaściwych tkanek.

Jak leczyć torbiel na jajniku w czasie ciąży?

Jak już było wspomniane powyżej niegroźna postać torbiela ciałka żółtego czasem nawet torbiela zwykłego wchłania się sama wraz z każdym kolejnym tygodniem ciąży  nie powodując żadnych objawów.  Lekarz w w czasie wykrycia tego schorzenia przy każdym spotkaniu będzie badał przyszłą mamę ultrasonografem by ocenić stan jajników.

Jeżeli podczas badania okaże się, że torbiel nie zaniknął a wręcz nawet się powiększył (jego średnica jest większa niż 5 cm) przy tym wywołując ból potrzebne będzie usunięcie go operacyjnie. Rzadko się jednak zdarzają takie przypadki w ciąży. Jeżeli jednak zdarzy się taka sytuacja najlepiej jest je usunąć jeszcze w początkowym stadium ciąży.


Wczesne usuniecie torbiela jest bardzo ważne dla przebiegu ciąży. Silny ból, który on powoduje szczególnie na początku ciąży może nawet wywołać poronienie.

Jaki okres jest najlepszy na usuniecie torbieli?

Dla rozwijającego się w macicy dziecka najlepszym momentem na operację jest okres pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży. Związane jest to z zastosowaniem znieczulenia podczas takiego zabiegu. Szczególnie kiedy torbiel rozwija się na tym samym jajniku co ciałko żółte, które odpowiada za przebieg ciąży w początkowej jej fazie.  Znieczulenie może zaszkodzić dziecku i narazić je na niewłaściwy rozwój jego narządów. Dlatego operację przesuwa się do czasu rozpoczęcia 15-tego tygodnia ciąży, kiedy właściwości produkcji niezbędnych hormonów przejmie łożysko.

Operacja taka jednak wiąże się z ryzykiem, gdyż może spowodować poronienie lub ewentualne powikłania pooperacyjne. Są to rzadkie przypadki jednak mające miejsce. Nie leczenie torbieli również jest niebezpieczne, gdyż także może doprowadzić do przerwania ciąży. Lekarze starają się jak mogą poprzez leczenie farmakologiczne zminimalizować skutki uboczne operacji czyli wystąpienie skurczów macicy poprzez jej podrażnienie.

Częste wizyty u lekarza i wykonywanie badań kontrolnych pozwalają kobiecie na bezpieczne przebycie ciąży oraz likwidują ewentualne zagrożeni, które mogą zaszkodzić rozwijającemu się w macicy dziecku.

Komentarze do: Torbiele jajnika a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz