Szukaj

Toksoplazmoza w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Odporność kobiety w ciąży jest znacznie obniżona, dlatego powinna szczególnie uważać w tym okresie na wszelkiego rodzaju pasożyty, bakterię i wirusy. Toksoplazmoza jest jedną z chorób wywoływanych przez pasożyty, które zagrażają kobiecie w ciąży. Dlatego ważna jest odpowiednia higiena oraz dieta, aby uniknąć zakażenia.


Co to jest toksoplazmoza?

Choroba ta wywołana jest przez pasożyta toksoplazmę. Występuję ona w organizmie kotów oraz w surowym mięsie. Często zakażona gleba tym pasożytem stanowi zagrożenie dla kobiety w ciąży. Toksoplazma wydalana jest przez kota wraz z kałem, dlatego przyszła mama powinna unikać kontaktu z odchodami tego zwierzęcia. Wcześniejsze posiadanie kota mogło uodpornić kobietę na tą chorobę jednak czasem warto dmuchać na zimne.

Również warzywa, które bezpośrednio pochodzą z gleby i nie są odpowiednio domyte stają się także potencjalnym zagrożeniem zakażenia tym pasożytem.

Jakie występują objawy?

Toksoplazmoza objawia się spuchniętymi gruczołami szyjnymi. Występują, również podobne objawy jak przy grypie, czyli :
Często u kobiety przebieg choroby jest bezobjawowy i łagodny. Jednak większe konsekwencję ma ona dla zdrowia nienarodzonego dziecka.


Jakie stanowi zagrożenie ta choroba?

Dorośli ludzie raczej nie przechodzą przez ta chorobą z większymi problemami. Kłopot robi się kiedy kobieta jest w ciąży, gdyż bezpośrednio zagraża ona nienarodzonemu dziecku. Zakażenie może przejść przez łożysko do rozwijającego się w macicy dziecka i spowodować u niego poważne wady np. kłopoty ze wzrokiem, wodogłowie. Toksoplazmoza może, również prowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego.

Jeżeli choroba zostanie wykryta u matki poprzez badanie krwi, zostanie podany kobiecie antybiotyk, który ma pomóc w wyleczeniu. Badania ultrasonograficzne oraz próbki krwi dziecka lub płynu owodniowego pozwolą na stwierdzenie czy nie doszło do zakażanie płodu.

Ochrona przed toksoplazmozą


Najlepszą ochroną będzie nie dopuszczenie do zakażanie przez unikanie spożywania surowego mięsa. Dobrze jest zamrozić mięso przed ugotowaniem, gdyż niska temperatura zabija toksoplazmozę. Po każdym kontakcie ze surowym mięsem lub odchodami kota należy dokładnie umyć ręce. Wszystkie warzywa i owoce nawet te pochodzące ze sklepu a w szczególności z gleby trzeba dokładnie przepłukać. Jeżeli kobieta w ciąży wybiera się w daleką podróż powinna uważać na spożywana tam żywność i szczególnie dbać o higienę.

Zakażenia tą chorobą są niewielkie jednak warto uważać aby rozwijającemu się dziecku nic nie przeszkodziło w dobrym rozwoju.

Komentarze do: Toksoplazmoza w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz