Szukaj

Tętniak mózgu a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Nie stwierdzono ryzyka pęknięcia tętniaka mózgu u kobiet podczas ciąży i porodu, czytamy w Neurosurgery, oficjalnym czasopiśmie Congress of Neurological Surgeons. Podczas badań stwierdzono, że kobiety cierpiące na tętniaka naczyń krwionośnych mózgu najczęściej rodzą poprzez cesarskie cięcie, które nie zawsze jest konieczne, mówi dr Brian L. Hoh z University of Florida, Gainesville.Naukowcy wykorzystali krajową bazę szpitalną w celu określenia ryzyka pęknięcia tętniaka mózgu w czasie ciąży i porodu.

Tętniak jest to osłabiony guz w ścianie naczyń krwionośnych. Jeśli tętniak rośnie lub przecieka (czyli pęknie) może spowodować zagrażające życiu wylewy krwi do mózgu.

W szpitalnej bazie danych zidentyfikowano 714 kobiet hospitalizowanych z powodu pęknięcia tętniaka, do którego doszło w czasie ciąży oraz 172 pacjentek będących w szpitalu z powodu pęknięcia tętniaka, do którego doszło w czasie porodu.

Badane przypadki miały miejsce w latach 1988 do 2009. Na podstawie procentowego wskaźnika ilości kobiet będących w wieku rozrodczym, tj. 1,8 procent, obliczono, że w przeciągu 21 lat w przybliżeniu 49 tysięcy kobiet hospitalizowano z powodu pęknięcia tętniaka w okresie ciąży i 312 tysięcy z powodu jego pęknięcia podczas porodu.


Na podstawie tych danych naukowcy wyliczyli, że ryzyko pęknięcia tętniaka podczas ciąży wynosi 1,4 procent i 0,05 procent podczas porodu.

Poprzednie badania na ten temat wykazywały wskaźnik zagrożenia pęknięciem tętniaka mózgu zbliżony do zagrożenia mogącego spotkać resztę populacji, mówi dr Hoh.

Naukowcy wyliczyli także, że z pośród 218 kobiet ze stwierdzonym tętniakiem mózgu, aż 70 procent z nich rodziło poprzez cesarskie cięcie. Jest to wskaźnik znacznie wyższy, niż wśród zdrowych kobiet, u których wynosi jedynie 25 procent.

Jednakże nie ma dowodów na to, że cesarskie cięcie zmniejsza zagrożenie pęknięcia tętniaka mózgu, mów dr Hoh i jego koledzy badacze.

Zatem sposób porodu powinien być uzależniony od względów położniczych, a nie związany z faktem czy kobieta choruje na tętniaka,
dodaje.

W przypadku braku danych dotyczących tego, jak ciąża i poród wpływa na ryzyko pęknięcia  tętniaka mózgu u kobiet, zalecanie im porodu poprzez cesarskie cięcie było niezrozumiałe.

Istnieją inne metody leczenia tętniaka, np. chirurgiczne. Cesarskie cięcie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o poród u kobiety chorej na tętniaka mózgu.red. Elżbieta Reimann

Komentarze do: Tętniak mózgu a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz