Szukaj

Szczepionka przeciwko grypie bezpieczna dla kobiet w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania dostarczają uspokajających wieści dla kobiet w ciąży: szczepienie przeciwko grypie jest bezpieczne. Naukowcy z norweskiego Nasjonalt folkehelseinstitutt nie znaleźli żadnych dowodów na to, że szczepionka zwiększa ryzyko utraty płodu. Przeciwnie - może zapobiec śmierci niektórych z nich. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “New England Journal of Medicine”.Szczepionka przeciwko grypie przez długi była uważana za bezpieczną dla kobiet w ciąży i płodu.

Amerykańscy urzędnicy do spraw zdrowia zaczęli rekomendować ją ciężarnym ponad pięć dekad temu, na skutek wysokiego wskaźnika śmiertelności kobiet w ciąży w czasie  pandemii grypy w późnych latach 50.

Eksperci twierdzą, że najnowsze badania naukowców z Norwegii są prawdopodobnie najszerzej zakrojoną pracą na temat bezpieczeństwa i znaczenia szczepienia przeciwko grypie podczas ciąży.

Norwescy badacze wzięli pod lupę ponad 113 tys. ciąż z lat 2009 i 2010 – okresu międzynarodowej epidemii świńskiej grypy. Spośród nich 492 zakończyły się śmiercią płodu.


Obliczono, że ryzyko utraty płodu było 2 razy większe w przypadku niezaszczepionych kobiet w porównaniu do tych, które przyjęły szczepionkę.

Przed 2009 rokiem w Norwegii nie należało do rutyny zalecanie ciężarnym zaszczepienia się przeciwko grypie. Zaczęto to robić w trakcie pandemii. Szczepienia przeciwko nowemu rodzajowi grypy rekomendowano kobietom w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Amerykański wskaźnik wyszczepialności wśród ciężarnych kobiet wzrósł w następstwie pandemii świńskiej grypy z 2009 r. z poziomu poniżej 15 procent do około 50%. Jednak urzędnicy do spraw zdrowia twierdzą, że aby chronić również noworodki, te liczby powinny być większe.

Nie można szczepić niemowląt przed szóstym miesiącem życia, ale badania pokazują, że uzyskują one pewną ochronę, jeśli ich matki przyjmowały co rok szczepionkę.

Ze względu na to, że niektóre leki i szczepionki mogą być szkodliwe dla płodu, od dawna istnieją obawy w związku z podawaniem jakichkolwiek lekarstw ciężarnym kobietom, podkreślają naukowcy.

Jednak to badanie powinno złagodzić wszystkie lęki w związku ze szczepieniem przeciw grypie, mówi dr Denise Jamieson z Centers for Disease Control and Prevention.

Szczepionka jest bezpieczna, twierdzi.


Komentarze do: Szczepionka przeciwko grypie bezpieczna dla kobiet w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz