Szukaj

Stany Zjednoczone: szczepy powszechnego pasożyta związane z ciężkimi chorobami u noworodków

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy amerykańscy właśnie zidentyfikowali szczególne szczepy pasożyta Toxoplasma gondii, który jest przyczyną toksoplazmozy. Pasożyt ten jest bardzo silnie powiązany z przedwczesnymi porodami oraz poważnymi wadami wrodzonymi u noworodków. A teraz, badacze z narodowego instytutu NIAID (National Institute of Allergy and Infectious Diseases) opracowali nowy test krwi, który pozwala zidentyfikować szczepy Toxoplasma gondii, które są przyczyną zarażeń u płodów.Kobieta ciężarna może zarazić się Toxoplasma gondii poprzez kontakt z odchodami kota, które zawierają infekcyjne postaci pasożyta, albo poprzez zjedzenie nieugotowanego mięsa. Może to skutkować poronieniem, przedczesnym porodem, albo wadami wrodzonymi u płodu (uszkodzenia oczu albo mózgu).

Jeżeli pozostanie nieleczona albo niewykryta, wrodzona toksoplazmoza może być bardzo poważna w skutkach dla jakości życia, odnotowuje doktor Anthony S. Fauci, dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases. Odkrycia z tego badania podkreślają wartość testów przesiewowych w kierunku toksoplazmozy, które służą identyfikacji pacjentów, którzy mogą skorzystać z leczenia.

Aktualnie dostępne testy mogą określić, czy dana osoba kiedykolwiek była zarażona którymś ze szczepów Toxoplasma gondii. A eksperymentalny test, opracowany przez instytut NIAID, poprawia wyniki starszych testów, ponieważ potrafi wykryć obecność antyciał specyficznych dla danego szczepu, odróżniając od siebie infekcyjne odmiany pasożyta.

Nad testem pracował doktor Michael Grigg, z laboratorium Laboratory of Parasitic Diseases instytutu NIAID, wraz ze swoimi kolegami.


Badacze posłużyli się próbkami krwi zebranymi w latach 1981 – 2009, w projekcie prowadzonym nad toksoplazmozą na skalę narodową National Collaborative Chicago-Based Congenital Toxoplasmosis Study.

Na całym świecie znaleziono co najmniej 15 szczepów pasożyta Toxoplasma gondii. We Francji, na przykład, gdzie przeprowadzono badania, które miały określić, który szczep jest najpowszechniejszy, stwierdzono, że dominuje tam II typ pasożyta. Typ II T. Gondii można odróżnić od innych szczepów, które są kolektywnie określane jako NE-II, czyli not exclusively type II.


Posługując się nowym testem, badacze znaleźli sposób na odróżnianie infekcji typu II albo NE-II w 183 przypadkach zarażeń u płodu. Jak się okazało, analizy statystyczne pokazują, że pasożyty NE-II są częściej powiązane z przedwczesnymi porodami. A noworodki zarażone tymi szczpami mają o wiele cięższe objawy choroby niż noworodki zarażone typem II.

Na przykład, poważne uszkodzenie oka stawierdzono w 67% przypadków NE-II (59 na 88), podczas gdy dla typu II przekładało się to 39% (18 na 46). Badacze jednakże odnotowują od razu, że powiązanie to nie jest absolutne. A niezależnie od szczepu, infekcja może być również łagodna, umiarkowana, albo bardzo ciężka.

Wiemy, dzięki badaniom przeprowadzonym na myszach, że niektóre szczepy pasożyta są bardzo wyraźnie powiązane z ciężką chorobą, wyjaśnia doktor Michael Grigg. Ale nie wiemy, czy takie samo powiązanie między typem pasożyta oraz ciężkością choroby można by znaleźć u ludzi. Jak do tej pory, nie badaliśmy regularnie które szczepy pasożyta występowały u zarażonych ludzi w Stanach Zjednoczonych i w Europie. I nie określaliśmy, czy stwierdzone szczepy były również powiązane z cięższymi objawami chorób.

We Francji, wszystkie ciężarne kobiety są badane w kierunku Toxoplasma gondii, ponieważ pasożyt może uszkodzić płód. Natomiast, w Stanach Zjednoczonych, takie badanie jest dość rzadko praktykowane.

W odróżnieniu od Francji, gdzie najczęściej wykrywa się typ II, w Stanach Zjednoczonych dominują pasożyty NE-II (61% przypadków), szczególnie wzdłuż wybrzeża Pacyfiku oraz na Hawajach. Szczepy NE-II zostały również powiązane z niższymi przychodami oraz z wiejską populacją.

Komentarze do: Stany Zjednoczone: szczepy powszechnego pasożyta związane z ciężkimi chorobami u noworodków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz