Szukaj

Spokojna ciąża to dziecko odporne na stres

Podziel się
Komentarze0

Ostatnie badania przeprowadzone na University of Warwick pokazują, że zdrowie psychiczne kobiet ciężarnych ma istotny wpływ na przyszłą mentalną kondycję ich dzieci. Analizy wyszczególniły zależność poziomu stresu matki z wysokim prawdopodobieństwem, że dziecko w przyszłości będzie padać ofiarą prześladowań.Autorem badań jest profesor psychologii rozwojowej Dieter Wolke. Analizom zostało poddane 8829 dzieci.

Prof. Wolke tak wyjaśnia mechanizm funkcjonowania zależności: kiedy jesteśmy poddani stresowi, do krwi zostają wydzielane znaczące ilości neurohormonów. Zwiększone ilości substancji są w stanie wpłynąć na system reagowania na stres u rozwijającego się płodu.

System reagowania na stres jest kluczowy w sytuacji, kiedy dziecko zaczyna być prześladowane np. przez szkolnego kolegę. Im mniejsza jest odporność dziecka na stres, tym bardziej emocjonalnie ono zareaguje (płaczem, ucieczką, zdenerwowaniem). To zaś jedynie pobudzi zainteresowanie prześladowcy.


Jako główne czynniki stresogenne w fazie prenatalnej, naukowcy wskazali poważne problemy rodzinne, w tym kłopoty finansowe, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków oraz osłabione zdrowie psychiczne kobiety ciężarnej.

Prof. Wolke podkreśla także, że mechanizm działa jak zamknięte koło. Wspomniane wyżej czynniki znacząco wpływają na płód; dziecko będzie najprawdopodobniej cierpieć na trudności w reagowniu sobie ze stresem w wieku dziecięcym. Problemy rozwojowe znajdą natomiast swoje odzwierciedlenie w wieku dorosłym.

Komentarze do: Spokojna ciąża to dziecko odporne na stres

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz