Szukaj

Skutki przedwczesnego porodu

Podziel się
Komentarze0

Ciąża dla każdej kobiety to ważny okres w jej życiu. Oprócz zmian hormonalnych zachodzą również zmiany w wyglądzie. Kobieta czuje się odpowiedzialna za nowe życie, które nosi pod sercem, staje się dojrzalsza i z rozsądkiem planuje przyszłość swojej rodziny. Problem pojawia się wtedy, gdy istnieje zagrożenie przedwczesnego porodu.

Skutki przedwczesnego porodu

Co to właściwie jest?!

Poród przedwczesny to nic innego jak rozpoczęcie wczesnej fazy porodu przed terminem. Ciąża przeciętnie trwa od 37 do 42 tygodni, tyle czasu potrzebuje dziecko, aby jego wszystkie organy zdążyły się odpowiednio wykształcić i dojrzeć – jeśli natomiast dziecko urodzi się wcześniej, uważa się to za poród przedwczesny. Wcześniak umieszczany jest w inkubatorze, gdzie zapewnioną ma odpowiednią opiekę. Rozwiązaniu przed terminem można oczywiście zapobiec przy odpowiedniej interwencji lekarza, który musi mieć przede wszystkim na uwadze dobro matki i dziecka. Należy pamiętać, iż nie każdy poród przedwczesny jest naznaczony ryzykiem.

Poród przedwczesny i jego przyczyny

Przyczyn można się dopatrywać praktycznie wszędzie. Począwszy od zanieczyszczenia środowiska, stres i zbyt intensywne życie zawodowe, a skończywszy na infekcjach miejsc intymnych kobiety. Do najczęstszych jednak możemy zaliczyć:

 • wiek kobiety – najbardziej narażone są te poniżej 17. roku życia i po 35. roku życia,
 • złe odżywianie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak snu,
 • zakażenie dróg moczowych,
 • problemy z funkcjonowaniem wątroby,
 • cukrzyca,
 • zapalenie narządów płciowych,
 • anemia,
 • wady macicy – np. mięśniaki, zrosty,
 • zakażenie pochwy i szyjki macicy,
 • przedwczesne oddzielenie się łożyska,
 • zapalenie nerek.

Konsekwencje pod lupę

Dzięki medycynie i ciągłemu jej rozwojowi wzrastają szanse na ratowanie wcześniej narodzonych dzieci. Zawsze jednak istnieje ryzyko, iż dziecko będzie narażone na różne powikłania. Wcześniaki są bardziej podatne na zakażenia, wylewy i zaburzenia krzepnięcia krwi. Istnieje szereg konsekwencji, do których między innymi zaliczamy wady układu oddechowego, układu nerwowego, wątroby, układu krążenia. Niedokrwistość u wcześniaków to nic innego jak mała liczba czerwonych krwinek i niedobór hormonu erytropoetyny. Co za tym idzie? Ilość żelaza i witamin w organizmie dziecka jest bardzo mała. Groźną chorobą, która może pojawić się u wcześniaka jest retinopatia. Jest to choroba, która atakuje narząd wzroku – spowodowana przez uszkodzenie niedojrzałych naczyń krwionośnych siatkówki. Występuje również wysokie ryzyko żółtaczki u dziecka, a także zaburzenia w zachowaniu (autyzm) i problemy z komunikacją. Nie można zapomnieć o występowaniu problemu z przyswajaniem pokarmu i przybieraniem na wadze.

Poród przedwczesny a płuca?!

Płuca to narząd, który rozwija się jako ostatni u dziecka. Jeśli nastąpi poród przedwczesny to płuca będą niedostatecznie rozwinięte, aby prawidłowo funkcjonować – mogą pojawić się wtedy problemy długoterminowe lub krótkoterminowe. Do tych pierwszych zaliczamy niską wydolność wysiłkową, zwiększone ryzyko zapadnięcia na astmę alergiczna oraz obniżenie czynności płuc związane z ich niedrożnością. Jeśli chodzi o problemy krótkoterminowe to mamy tutaj do czynienia z:

dysplazją oskrzelowo – płucną – ciężka choroba wywołana długotrwałą sztuczną wentylacją i wysokim stężeniem tlenu. Do objawów choroby zaliczamy m. in.: duszności, nawracające zapalenie płuc, nadmierne wydzielanie śluzu oskrzelowego, niewydolność prawokomorowa serca. Leczenie takiej choroby odbywa się poprzez tlenoterapię, dietę wysokokaloryczną, stosowanie leków moczopędnych, fizykoterapie układu oddechowego,

zespołem zaburzeń oddychania (RDS) – niedojrzałość płuc, niedobór surfaktantu (związek chemiczny, który pełni bardzo ważną rolę, mianowicie występuje w wewnętrznej stronie pęcherzyków płucnych co zmniejsza napięcie powierzchniowe. Dzięki temu opór sprężystości występujący w pracy oddechowej płuc staję się mniejszy). Chorobę rozpoznamy po takich objawach jak: osłabienie, duszności, sinica obwodowa, zaburzenie pierwszego samodzielnego oddychania i problemy z kontynuacją czynności oddechowych,

syncytialnym wirusem oddechowym – jest najbardziej powszechną przyczyną zapalenia oskrzelików i płuc u dzieci. Objawy wirusa to: wyciek z nosa, szybki oddech, kaszel, gorączka, apatia, wyciek z nosa.

Jak mówi polskie przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć! Zalecam więc przyszłym mamom dbać o siebie, co wiąże się z prawidłowym odżywianiem, prowadzeniem oszczędzającego trybu życia, unikaniem stresu i odpowiednią higieną miejsc intymnych. Oczywiście nie możemy zapominać o regularnych wizytach u ginekologa – szczególnie w czasie ciąży! Zadbajmy o rozwój swojego dziecka już z chwilą jego poczęcia.

Paulina Klimek

Komentarze do: Skutki przedwczesnego porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz