Szukaj

Skutki braku jodu w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie The Lancet wykazują, że niedobór jodu w ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój umysłowy płodu. Jod znajduje się głównie w nabiale i owocach morza i jest bardzo ważny dla hormonów wydzielanych przez tarczycę, które mają bezpośredni wpływ na rozwój mózgu. Od dawna znany jest negatywny wpływ, jaki ma niedobór jodu na rozwój umysłowy, jednak niewiele było badań, które sprawdzały wpływ na rozwój umysłowy płodu nawet niewielkiego niedoboru tego pierwiastka.Naukowcy z brytyjskich uniwersytetów w Surrey i Bristolu wykorzystali dane i próbki uzyskane w ramach badania Bristol-based Avon Longitudinal Study of Parents and Children(ALSPAC), zwanego często "Children of the 90s".

ALSPAC jest długoterminowym projektem badań naukowych, w którym uczestniczyło 14 000 kobiet w ciąży w latach 1991 i 1992. Od tego czasu stan zdrowia i rozwój ich dzieci był dokładnie analizowany. 

Naukowcy obliczyli stężenie jodu w próbkach moczu uzyskanych od 1 040 kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Sugerując się wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczącymi zalecanych ilości jodu w trakcie ciąży, jako mające niedobór tego pierwiastka sklasyfikowano te uczestniczki badania, u których poziom jodu w stosunku do kreatyniny wynosił mniej niż 150 µg/g.

Kobiety, których stosunek jodu do kreatyniny był wyższy niż 150 µg/g, miały wystarczającą ilość tego pierwiastka w organizmie. Ponad dwie trzecie (67%) uczestniczek badania miało mniej niż 150 µg/g.


Rozwój umysłowy potomstwa tych kobiet był zmierzony na podstawie badania poziomu IQ w wieku 8 lat i umiejętności czytania rok później.

Po uwzględnieniu czynników zewnętrznych, takich jak wykształcenie rodziców czy karmienie piersią, naukowcy doszli do wniosku, że potomstwo kobiet z niedoborem jodu częściej miało niskie IQ oraz słabiej rozumiało to, co czytało i robiło to mniej dokładnie.

Ponadto, im niższy był poziom jodu u kobiety w ciąży, tym gorsze były wyniki testu IQ i słabiej opanowana umiejętność czytania u dziecka.

Kobiety w ciąży, podobnie jak te planujące w nią zajść, powinny zapewnić sobie odpowiednią ilość jodu w pożywieniu. Dobrymi źródłami tego pierwiastka w diecie są: mleko, nabiał i ryby.

Kobiety, które unikają tego typu pokarmów i szukają alternatywnych źródeł jodu, mogą sprawdzić informacje o tym pierwiastku, które zamieszczone są na stronie uniwersytetu w Surrey oraz British Dietetic Association. Nie należy jednak polegać na produktach nieznanego pochodzenia. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą też poprosić lekarza o przepisanie preparatów, które mają w swoim składzie ten pierwiastek.

Niedawno przeprowadzone podobne badania naukowe, które zostały opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism sugerują, że nawet minimalny niedobór jodu szkodzi rozwojowi neurologicznemu płodu. Dzieci, które w życiu płodowym nie otrzymywały odpowiedniej ilości jodu, w wieku 9 lat uzyskiwały gorsze wyniki w testach sprawdzających umiejętność pisania i czytania.

Komentarze do: Skutki braku jodu w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz