Szukaj

Senność i zmęczenie w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Uczucie szybkiego zmęczenia oraz znużenia zna każda kobieta, która jest w ciąży. Jego przyczyną jest wzrastające obciążenie serca pompującego krew oraz ogromną ilością produkowanego hormonu w organizmie kobiety jakim jest progesteron. Do tych wszystkich objawów dochodzą młodści i wymioty co powoduje również wyczerpanie organizmu. Przyczyną może być, także anemia spowodowana niedoborem żelaza.


Jak widać jest wiele przyczyn tego stanu. Zapotrzebowanie macicy na krew jest takie duże, że odbywa sie to kosztem organizmu ciężarnej kobiety. Krążenie reaguje na rosnące potrzeby ciała i dlatego kobieta szybciej męczy się przy codziennych czynnościach.  Często przy występującej senności mogą występować zawroty głowy oraz duszności.

Ważne jest aby kobieta w czasie ciąży dużo spała przynajmnje 9 godzin w nocy aby jej organizm mógł dobrze funkcjonowac w czasie dnia. Jest to na pewno trudne, gdyż wzmaga się parcie na mocz co wiąże sie z częstymi pobudkami w nocy.

Przeważnie na poczatku ciąży kobieta odczuwa nadmiernną senność - jakby mogła to najchętniej by spała cały dzień.  Nie ma jednak lekarstwa na tą dolegliwość trzeba ten czas po prostu przetrwać.


Kiedy objawy senności i zmęczenia są uciążliwe skontaktuj się z lekarzem. Może on stwierdzić anemię spowodowaną niedoborem żelaza. Zwiazane jest to z małą ilością tego pierwiastka w diecie przyszłej mamy jak i również z zwiększonego zapotrzebowania na niego w czasie ciąży. Jest to groźne, gdyż może spowodować także anemię naszego dziecka, która zaburzy rozwój płodu. Żelazo jest wychwytywane z krwi matki  przez plód aby wytwarzać dla siebie czerwone krwinki.

W przypadku stwierdzenia anemii trzeba będzie dołożyć do diety kilka nowych produktów bogatych w żelazo, naturalny kwas foliowy oraz witaminy. Lekarz moze także zalecić tabletki uzupełniajace niedobór tego pierwiastka.

Kilka rad, które nalezy zapamiętać

  • Nie rezygnuj ze snu. Jeśli Twój organizm chce odpoczynku to go słuchaj.
  • Zorganizuj sobie plan dnia tak abyś mogła dużo odpoczywać i mniej się stresować.
  • Zadbaj aby w tojej diecie były produkty bogate w żelazo i witaminy. Jedz dużo warzyw oraz owoców, które dodadzą ci energii.
  • Spróbuj zacząć ćwiczyć - to na pewno poprawi twoje samopoczucie.
  • Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu dużo spacerując - więcej telenu sprzyda się twojemu organizmowi.
Uczucie senności i zmęczenia jest to naturalna reakcja organizmu na czekające go zmiany. Nie musisz się obawiać tego stanu. Ważne abyś starała się jak najwiecej odpoczywać oby twój organizm dobrze radził sobie z tymi zmianami.

Komentarze do: Senność i zmęczenie w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz