Szukaj:

Senność i zmęczenie w ciąży

05-11-2010 14:33
Uczucie szybkiego zmęczenia oraz znużenia zna każda kobieta, która jest w ciąży. Jego przyczyną jest wzrastające obciążenie serca pompującego krew oraz ogromną ilością produkowanego hormonu w organizmie kobiety jakim jest progesteron. Do tych wszystkich objawów dochodzą młodści i wymioty co powoduje również wyczerpanie organizmu. Przyczyną może być, także anemia spowodowana niedoborem żelaza.

Senność i zmęczenie w ciąży
Zobacz również:

Jak widać jest wiele przyczyn tego stanu. Zapotrzebowanie macicy na krew jest takie duże, że odbywa sie to kosztem organizmu ciężarnej kobiety. Krążenie reaguje na rosnące potrzeby ciała i dlatego kobieta szybciej męczy się przy codziennych czynnościach.  Często przy występującej senności mogą występować zawroty głowy oraz duszności.

Ważne jest aby kobieta w czasie ciąży dużo spała przynajmnje 9 godzin w nocy aby jej organizm mógł dobrze funkcjonowac w czasie dnia. Jest to na pewno trudne, gdyż wzmaga się parcie na mocz co wiąże sie z częstymi pobudkami w nocy.

Przeważnie na poczatku ciąży kobieta odczuwa nadmiernną senność - jakby mogła to najchętniej by spała cały dzień.  Nie ma jednak lekarstwa na tą dolegliwość trzeba ten czas po prostu przetrwać.

Kiedy objawy senności i zmęczenia są uciążliwe skontaktuj się z lekarzem. Może on stwierdzić anemię spowodowaną niedoborem żelaza. Zwiazane jest to z małą ilością tego pierwiastka w diecie przyszłej mamy jak i również z zwiększonego zapotrzebowania na niego w czasie ciąży. Jest to groźne, gdyż może spowodować także anemię naszego dziecka, która zaburzy rozwój płodu. Żelazo jest wychwytywane z krwi matki  przez plód aby wytwarzać dla siebie czerwone krwinki.

W przypadku stwierdzenia anemii trzeba będzie dołożyć do diety kilka nowych produktów bogatych w żelazo, naturalny kwas foliowy oraz witaminy. Lekarz moze także zalecić tabletki uzupełniajace niedobór tego pierwiastka.

Kilka rad, które nalezy zapamiętać

  • Nie rezygnuj ze snu. Jeśli Twój organizm chce odpoczynku to go słuchaj.
  • Zorganizuj sobie plan dnia tak abyś mogła dużo odpoczywać i mniej się stresować.
  • Zadbaj aby w tojej diecie były produkty bogate w żelazo i witaminy. Jedz dużo warzyw oraz owoców, które dodadzą ci energii.
  • Spróbuj zacząć ćwiczyć - to na pewno poprawi twoje samopoczucie.
  • Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu dużo spacerując - więcej telenu sprzyda się twojemu organizmowi.
Uczucie senności i zmęczenia jest to naturalna reakcja organizmu na czekające go zmiany. Nie musisz się obawiać tego stanu. Ważne abyś starała się jak najwiecej odpoczywać oby twój organizm dobrze radził sobie z tymi zmianami.
Oceń tekst:
Ocena: 4.50     Głosów: 2
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: senność w ciąży ciaża dolegliwości w ciąży dieta żelazo zmęczenia anemia zawroty głowy duszności krew złe samopoczucie witaminy częstomocz brak snu jak sobie radzić z sennością przyczyny anemii leczenie anemii
Brak komentarzy
Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości