Szukaj

"Łaknienie spaczone" niebezpieczne dla nastolatek w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Badanie, które przeprowadzone zostało przez Instytut Cornell, informuje, że 158 ciężarnych nastolatek ma problemy związane z zaburzeniami apetytu typu „Pica”, czyli "łaknieniem spaczonym". Zaburzenie to, polega na występowaniu apetytu na przedmioty niebędące żywnością, czyli np. ziemia, kreda czy węgiel. Występuje również ogromny apetyt na rzeczy, które w pewnym sensie są żywnością, jednak nieprzetworzoną, czyli mąka, surowe ziemniaki lub skrobia.

Według naukowców z Instytutu Cornell, te nietypowe „zachcianki” wiążą się z niedoborem żelaza czasie ciąży. Prawie połowa badanych nastolatek z Nowego Jorku cierpi na "łaknienie spaczone". Dieta tych młodych dziewczyn polega głównie na konsumpcji lodu, skrobi i innych nieprzetworzonych produktów.

Nastolatki w ciąży, niezależnie od ich zaburzeń związanych z "łaknieniem spaczonym", mają większe ryzyko niższego poziomu hemoglobiny, co może prowadzić do niedoboru żelaza i anemii. Niskie żelazo u nastolatek w ciąży zwiększa również ryzyko przedwczesnego porodu oraz możliwość urodzenia się dziecka ze zbyt niską wagą, co z kolei zwiększa śmiertelność niemowląt.

W badaniu uczestniczyła dr Sera Young, naukowiec w dziedzinie nauk żywieniowych z College Cornell oraz jej współpracownicy. Badanie zostało opublikowane w Journal of Nurition i stwierdza, że związek między łaknieniem spaczonym a niedokrwistością jest bardzo duży.

Badaniem objęto nastolatki pochodzenia afro-amerykańskiego, rasy białej i pochodzenia latynowskiego. Wszystkie badane nastolatki były w ciąży. U prawie 47% badanych dziewczyn, które zgłosiły zaburzenia "łaknienia spaczonego", większość, bo prawie 82% odczuwała wzmożony apetyt na skrobię oraz tworzywa sztuczne takie jak mydło.

Żelazo jest w czasie ciąży bardzo istotnym składnikiem, gdyż jak już zostało wspomniane, jego niedobór może prowadzić do licznych powikłań związanych z rozwojem dziecka w czasie ciąży jak i tuż po urodzeniu.

Prawdopodobną przyczyną "łaknienia spaczonego" są zmiany w strukturach mózgu. - Znaczenie konsekwencji wynikających z "łaknienia spaczonego", czyli tzw. „Pica”, musi ujrzeć światło dzienne, ludzie powinni dowiedzieć się, że taki problem istnieje - powiedział Dr. O'Brien. - Mam nadzieję, że dzięki tym badaniom, zaburzenie "łaknienia spaczonego" zostanie umieszczone na publicznej liście chorób oraz będzie uwzględnione przez opinię publiczną przy następnych badaniach.

Komentarze do: "Łaknienie spaczone" niebezpieczne dla nastolatek w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz