Szukaj

"Anonimowy poród" zapobiega dzieciobójstwom?

Podziel się
Komentarze0

Badanie pokazuje, że prawo „anonimowego porodu” jest skuteczne w obniżaniu liczby zabijanych noworodków w Austrii. Nowe badanie, opublikowane 5 grudnia w BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology, wykazuje, że ilość odnotowanych zabójstw noworodków w Austrii może być mniejsza o ponad połowę, dzięki realizacji rzadkiego prawa do „anonimowego porodu”.Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu obserwowali ilość odnotowywanych zabójstw noworodków (kiedy dziecko jest zabijane w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu) przed i po wprowadzeniu prawa do „anonimowego porodu” w 2001 roku. Przepis ten zapewnia kobietom dostęp do opieki przedporodowej oraz do anonimowego i bezpłatnego porodu w szpitalu.

Ilość zabijanych noworodków przed i po wprowadzeniu prawa, między 1991 a 2001 i 2002 a 2009 rokiem, została pozyskana z policyjnych danych. Dane te zostały następnie porównane z danymi z Finlandii i Szwecji, które również posiadają rejestr zabójstw, ale nie mają takiego przepisu.

Obecnie, zabijanie noworodków jest regulowane wyłącznie przez konkretne ustawy, inne niż dla dzieciobójstwa, w kilku krajach europejskich.

Rezultaty badania wykazały spadek po wprowadzeniu prawa z 7,2 (1991-2001) na 3,1 (2002-2009) zabójstwa odnotowywane na 100 000 porodów. Dane ze Szwecji i Finlandii nie wykazały takiej zmiany w tym samym czasie.

Co ważne, naukowcy odnotowali, że w tym czasie nie nastąpiły w Austrii żadne inne zmiany społeczno-gospodarcze tj. zaakceptowanie prawa do aborcji czy większe korzyści z urodzenia dziecka, które mogłyby mieć wpływ na ten spadek.


Naukowcy zbadali również inne środki zapobiegawcze tj. „okna życia” czy „bezpieczna przystań”, które pozwalają na bezpieczne przekazanie noworodka do władz państwowych, funkcjonujące w Austrii i innych krajach na świecie (w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, RPA).


Ocenili oni, że w Austrii odnotowuje się od 2 do 3 przypadków pozostawiania noworodków w oknach życia rocznie, podczas gdy anonimowe porody osiągają wynik około 30-40 przypadków w ciągu roku.

Claudia Klier, profesor Dziecięcej i Młodzieżowej Psychiatrii w Medycznym Uniwersytecie w Wiedniu oraz współautorka badania twierdzi, że zabijanie noworodków jest zazwyczaj wynikiem niechcianej ciąży, więc trudno jest ocenić czy te kobiety, które je popełniają, mają tendencję do omijania opieki zdrowotnej.  

Zaakceptowanie prawa do „anonimowego porodu” i zmniejszenie tym samym ilości zabójstw w okresie, w którym było prowadzone badanie wykazuje, że jest to bardzo skuteczne narzędzie zapobiegające temu przestępstwu w Austrii.

Dokładniejsza identyfikacja i wdrożenie rozwiązań długoterminowych wymaga większej ilości badań dotyczących zabijania noworodków i jego czynników. Chcemy jednak podnieść świadomość tej opcji u kobiet, bo jest to ukryte przestępstwo, którego przypadków może być o wiele więcej, niż wcześniej sądzono, mówi Claudia Klier.

John Thorp, zastępca redaktora naczelnego BJOG dodaje, że wyniki tego badania się bardzo obiecujące i podkreślają zalety anonimowego porodu. Chociaż środki zapobiegawcze są dobre w teorii, to wciąż nie zapewniają odpowiedniego wsparcia dla kobiety, która zdania jest na siebie nie tylko w czasie niechcianej ciąży, ale też podczas potencjalnie niebezpiecznego porodu.

Ważne jest zatem podniesienie świadomości anonimowego porodu, bo takie podejście może zmniejszyć liczbę zabijanych noworodków.

Komentarze do: "Anonimowy poród" zapobiega dzieciobójstwom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz