Szukaj

Przyrost masy ciała w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to ten wyjątkowy okres w życiu kobiety kiedy musi dbać o siebie szczególnie. Ale szczególnie nie oznacza, że powinna ona na przykład przysłowiowo jeść za dwoje. W ciąży powinnaś odżywiać się świadomie i w taki sposób aby zapewnić dziecku jak najwięcej składników odżywczych, które pozwolą mu się prawidłowo rozwijać.Naturalne jest, że ciężarna kobieta przybiera na wadze. Na ten stan rzeczy składają się różne czynniki: dziecko, wody płodowe, powiększająca się macica, zwiększona objętość krwi a także kilka dodatkowych kilogramów nagromadzonych przez inny sposób odżywiania. To wszystko sprawia, że zastanawiasz się czy uda Ci się schudnąć do wagi sprzed ciąży? Odpowiedź brzmi tak, pod warunkiem, że przybierzesz w czasie ciąży, tyle ile powinnaś i będzie się to odbywało w odpowiednim tempie.

Nadmierne przybieranie na wadze jest równie nie zdrowe, jak niedowaga w trakcie ciąży. Dlatego musisz kontrolować swoją wagę i dbać o prawidłowy przyrost masy ciała. Prawidłowy to znaczy  jaki? Każda kobieta jest inna, tak jak różna jest każda ciąża i dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ale jasne jest, że to ile kilogramów powinnaś przybrać zależy od tego, ile wynosiła Twoja masa ciała w chwili poczęcia dziecka. Twój lekarz prowadzący na pewno przeprowadzi z Tobą rozmowę na ten temat i na podstawie obliczeń Twojego BMI ustali, jak to powinno wyglądać w przypadku Ciebie. Pamiętaj, aby stosować się do jego zaleceń.

Uważa się, że w trakcie ciąży powinnaś przytyć od 11,5 do 16 kilogramów. Panie, które przed ciążą były bardzo szczupłe mogą sobie pozwolić na przybranie nawet do 18 kilogramów. Co do Kobiet z nadwagą lub otyłością zalecenia są dużo mniejsze i wynoszą od 7 do 9 kilogramów. Zupełnie inaczej przyrost masy ma się w wypadku ciąży wielopłodowej wtedy to kilogramy rozdziela się na każde dziecko.


Równomierne przybieranie na wadze, jest korzystne nie tylko dla Ciebie ale również dla Twojego dziecka. W trakcie pobytu w Twoim brzuchu dziecko potrzebuje stałego dopływu składników pokarmowych oraz kalorii. Ponadto równomierne tycie jest bardzo dobre dla Ciebie, gdyż pozwala przyzwyczaić Twój organizm na dodatkowe obciążenia na jakie będzie narażony przez najbliższe miesiące. W pierwszym trymestrze ciąży dziecko jest wielkości ziarenka dlatego jedzenie za dwoje wcale nie jest konieczne (ważne by pamiętać o zapewnieniu sobie prawidłowych składników odżywczych).


Jeżeli na początku ciąży przybieranie na wadze jest procesem powolnym łatwiej jest później w trakcie ciąży nadrobić te zaległości. W drugim trymestrze ciąży dziecko rośnie dość szybko i tym samym tak samo powinna rosnąć Twoja macica. Zatem tygodniowo powinno Ci przybywać 0,5 do 0,8 kilograma. W ostatnim trymestrze dziecko będzie największe, a Ty powinnaś zwolnic tempo nabierania dodatkowych kilogramów do 0,5 kilograma. W 9 miesiącu ciąży kobietę dostrzegają, że ich waga nie zmienia się w ogóle lub nawet tracą kilogram. Jest to wynikiem niewielkiej ilości miejsca jaka pozostaje w jamie brzusznej na żywność.

Na pewno zastanawiasz się czy uda Ci się przestrzegać planu jaki przed Tobą zarysowano. Otóż realnie rzecz ujmując na pewno będą dni kiedy nie będziesz mogła pohamować apetytu ale na pewno będą też takie, gdzie nie będziesz mogła patrzeć na jedzenie. Nie powinnaś jednak martwić się i stresować stawaniem na wadze. Jeżeli ogólne tempo przyrostu na wadze pozostaje w normie nie ma powodu do zmartwień. Śledź uważnie swoją wagę, ważąc się raz w tygodniu lub raz w miesiącu (jeżeli nie lubisz tego robić) ale nie popadaj w panikę i paranoje widząc ciężar swego ciała. Musisz mieć świadomość, że wahania wagi wywołuje zmiana zawartości płynów w twoim organizmie. Kiedy dostrzeżesz, że tempo przyrostu masy ciała jest dalekie od ideału porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby pomógł Ci unormować ten stan rzeczy. Pamiętaj jednak, że ciąża to nie czas na odchudzanie! I pod żadnym pozorem nie podejmuj takich działań!

Komentarze do: Przyrost masy ciała w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz